Photo coming soon
DENSO · Alternator
AlternatorIR/IFDENSO
11030
PIC290-5187, 290-5187A
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
CW
10 interchanges2 applications39 components
Note:This is a Denso Alternator for the 2004-On Honda Accord With the 3.0L Engine. This Unit Appears to Mount Just Like the Previously Used 8296 (Delco Unit). This Unit Uses a Standard 6-Groove Pulley and a Square Plug ("C-FR-IG-L"). | This is a Denso Alternator for the 2005-On Honda Accord With the 3.0L Engine. This Unit Has the Square Plug (C-FR-IG-L) at 10:00 (Rear), and the B+ Terminal at 11:30 (Side).
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- HAIRPIN
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 65
- Plug Code
- 296
- Plug Clock
- 11:00
- Plug Orientation
- REAR
Vehicle applications
Fits 2 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2802 5-3514 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3514 5-4700 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7490-9206 |
| Brush, Alt | 7390-901 |
| Cover or Shield | 9290-9043 |
| Cover or Shield | 9290-9043 |
| Cover, Alt | 8490-9084 |
| Cover, Alt | 8490-9084 |
| Frame, DE, Alt | 7690-9242 |
| Frame, DE, Alt | 7690-9242 |
| Frame, SRE, Alt | 7590-9282 |
| Frame, SRE, Alt | 7590-9282 |
| Insulator, Alt | 9290-9510A |
| Insulator, Alt | 9290-9505 9290-9510A |
| Nut | 9500-1451 9500-1505 |
| Nut | 9500-1451 9500-1505 |
| Plug Code | 9801-933 |
| Plug Code | 9801-296 |
| Pulley | 7990-9013A |
| Pulley | 7990-9013A |
| Rectifier | 7790-4070 |
| Rectifier | 7790-4033 |
| Regulator, Alt | 8090-4472 |
| Regulator, Alt | 8090-4470 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8590-901 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8590-901 |
| Rotor | 7090-5161 |
| Screw | 9620-107 9690-9016 9690-9102 9690-9103 |
| Screw | 9690-9016 |
| Slip Ring, Rotor | 7190-904B |
| Spacer, Alt | 9740-3102 |
| Spring, Brush, Alt | 9200-1005 |
| Stator | 7290-8511 |
| Stator | 7290-8511 |
| Test Lead, Alt | 9800-HC |
| Test Lead, Alt | 9800-HC |
| Thru Bolt | 9690-9058 |
| Washer, Spring | 9890-9030 |
| Washer, Spring | 9890-9030 |