Photo coming soon
DENSO · Alternator
AlternatorIR/IFDENSO
11062
PIC290-5188, 290-5188A
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
CW
8 interchanges3 applications27 components
Note:This is a Denso Alternator for the 2004-On Saturn Vue With the 3.5L Engine. The Amperage is From Published Autmotive Sources, and Has Not Been Verified By Lester. | OE Saturn Info Says the 11062 is Used for Both 2004 and 2005. This Unit Was Seen on a 2005.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- HAIRPIN
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 65
- Plug Code
- 932
- Plug Clock
- 11:00
- Plug Orientation
- REAR
Vehicle applications
Fits 3 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3514 5-4700 |
| Cover - S.R.E. Frame | 8490-9084A |
| Cover - S.R.E. Frame | 8490-9084A |
| Cover or Shield | 9290-9043 |
| Cover, Alt | 8490-9084 |
| Cover, Alt | 8490-9084 |
| Frame, DE, Alt | 7690-9242 |
| Frame, DE, Alt | 7690-9242 |
| Frame, SRE, Alt | 7590-9282 |
| Frame, SRE, Alt | 7590-9282 |
| Insulator, Alt | 9290-9510A |
| Insulator, Alt | 9290-9510A |
| Nut | 9500-1451 9500-1505 |
| Plug Code | 9801-932 |
| Plug Code | 9801-932 |
| Pulley | 7990-9013A |
| Pulley | 7900-1006 |
| Rectifier | 7790-4070 |
| Regulator, Alt | 8090-4471 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8590-901 |
| Rotor | 7090-5073 |
| Screw | 9690-9016 |
| Slip Ring, Rotor | 7190-904B |
| Stator | 7290-8511 |
| Test Lead, Alt | 9800-HS |
| Test Lead, Alt | 9800-HS |
| Washer, Spring | 9890-9030 |