Photo coming soon
DENSO · Alternator
AlternatorIR/IFDENSO
11139
PIC290-5207, 290-5207A
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
CW
8 interchanges1 applications32 components
Note:This is a Denso Alternator for the 2005-On Toyota Tacoma Pickup With the 4.0L Engine, and the Optional Towing Package. A Denso Unit, #104210-4230 (100A), is Used on the Same Trucks Without the Towing Package, and w/AT. A Bosch Unit, #0-124-325-123 (90A), is Used on the Same Applications Without the Towing Package and w/MT. The 13984 Used on Toyota 4Runner Appears to Be the Same Unit, Using the Same Voltage Regulator, the Same Pulley Diameter, and the Same Mounting. The 11139 May Be Superseded Back the 13984 in the Future.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- HAIRPIN
- Pulley Design
- S7
- Pulley Groove OD
- 53
- Plug Code
- 917
- Plug Clock
- 12:00
- Plug Orientation
- SIDE
Vehicle applications
Fits 1 configuration
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3500 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3514 5-4700 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7490-9206 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7490-9206 |
| Cover - S.R.E. Frame | 8490-9046A |
| Cover or Shield | 9290-9043 |
| Cover, Alt | 8490-9046 |
| Frame, DE, Alt | 7690-9254 |
| Frame, DE, Alt | 7690-9254 |
| Frame, SRE, Alt | 7590-9235 |
| Frame, SRE, Alt | 7590-9235 |
| Insulator, Alt | 9290-9527 |
| Nut | 9500-1451 9500-1505 |
| Plug Code | 9801-917 |
| Plug Code | 9801-917 |
| Pulley | 7900-1007A |
| Pulley | 7900-1007A |
| Rectifier | 7790-4067 |
| Rectifier | 7790-4067 |
| Regulator, Alt | 8090-4465 |
| Regulator, Alt | 8090-4465 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8590-901 |
| Rotor | 7090-5073 |
| Screw | 9690-9016 |
| Slip Ring, Rotor | 7190-904 |
| Slip Ring, Rotor | 7190-904B |
| Stator | 7290-8511 |
| Stator | 7290-8511 |
| Test Lead, Alt | 9800-HS |
| Thru Bolt | 9690-9100 |
| Thru Bolt | 9690-9100 |
| Washer, Spring | 9890-9030 |