Photo coming soon
HITACHI · Alternator
AlternatorIR/IFHITACHI
11163
PIC204-4058A, 204-4058
Voltage
12V
Amperage
110A
Rotation
CW
12 interchanges16 applications14 components
Note:This is a 110A Hitachi Alternator for the 2004-On Nissan X-Trail With the 2.5L Engine, Sold in Canada. This Unit Looks Like the 13939, Except the Stator Windings Here are Thicker, and This Unit Uses a 6-Groove Clutch Pulley (52mm OD), and an L-S Plug.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- HITACHI
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 110A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC6
- Pulley Groove OD
- 52
- Plug Code
- 300
- Plug Clock
- 1:00
- Plug Orientation
- SIDE
Vehicle applications
Fits 16 configurations
Domestic(3)
International(13)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Nissan(Europe Car) | PRIMERA (P12) | Eng.QR20DE 2.0 103kw QR20DE | 2002–2004 |
| Nissan(Europe Car) | PRIMERA Estate (WP12) | Eng.QR20DE 2.0 103kw QR20DE | 2002–2006 |
| Nissan(Europe Car) | PRIMERA Hatchback (P12) | Eng.QR20DE 2.0 103kw QR20DE | 2002–2006 |
| Nissan(Europe Car) | Primera | 2002–2010 | |
| Nissan(Europe Car) | Primera | 2000, WP12, 16V | 2002–2010 |
| Nissan(China Car) | Teana | 2.0L QR20 | 2007–2007 |
| Nissan(Europe Car) | X-TRAIL (T30) | Eng.QR25DE 2.5 4x4 121kw QR25DE | 2003–2007 |
| Nissan(Europe Car) | X-TRAIL (T30) | Eng.QR20DE 2.0 4x4 103kw QR20DE | 2001–2005 |
| Nissan(Europe Car) | X-TRAIL (T31) | Eng.QR25DE 2.5 4x4 124kw QR25DE | 2007–2009 |
| Nissan(China Truck) | X-Trail | 2.5L QR25 | 2010–2010 |
| Nissan(China Truck) | X-Trail | 2.5L QR25 | 2008–2008 |
| Nissan(Europe Truck) | X-Trail | 2000, 16V | 2001–2007 |
| Nissan(Europe Truck) | X-Trail 2500, 16V | 2001–2010 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2710 5-4700 |
| Brush, Alt | 7304-2408 |
| Clutch Pulley | 7904-4013 |
| Clutch Pulley | 7904-4013 |
| Cover, Alt | 8420-161 |
| Plug Code | 9801-300 |
| Plug Code | 9801-300 |
| Rectifier | 7704-1576 |
| Reg, Rect, Bh Assy | 7704-1576A |
| Reg, Rect, Bh Assy | 7704-1576A |
| Regulator & Brush Holder | 8004-1574 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9604-301A |
| Test Lead, Alt | 9800-SP |
| Test Lead, Alt | 9800-SP |