Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
11307
PIC220-5469B, 220-5510
Voltage
12V
Amperage
180A
Rotation
CW
12 interchanges11 applications19 components
Note:This is Exactly Like the 0-121-715-014 Except Using a Different Pulley (Early Reports Say a 7-Groove Clutch Type Pulley).
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 180A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC7
- Pulley Groove OD
- 0
Vehicle applications
Fits 11 configurations
Domestic(3)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz(Car) | E280 | V6 3.0L 2996cc | 2007–2007 |
| Mercedes-Benz(Car) | E300 | V6 3.0L 2996cc | 2008–2009 |
| Mercedes-Benz(Car) | E320 | V6 3.0L 2987cc | 2007–2009 |
International(8)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mercedes(Europe Car) | CLS320 CDI 3.0, 165kW,224HP,2987cc | 2005–2010 | |
| Mercedes(Europe Car) | CLS350 CDI 3.0, 165kW,224HP,2987cc | 2009–2010 | |
| Mercedes(Europe Car) | CLS350 CDI 3.0, 200kW,272HP,2987cc | 2009–2010 | |
| Mercedes(Europe Car) | E280 CDI 3.0, 140kW,190HP,2987cc | 2005–2008 | |
| Mercedes(Europe Car) | E280T CDI 3.0, 140kW,190HP,2987cc | 2005–2009 | |
| Mercedes(Europe Car) | E300 3.0, 155kW,211HP,2987cc | 2007–2008 | |
| Mercedes(Europe Car) | E320 CDI 3.0, 165kW,224HP,2987cc | 2005–2008 | |
| Mercedes(Europe Car) | E320T CDI 3.0, 165kW,224HP,2987cc | 2005–2009 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3500 5-4700 |
| Clutch Pulley | 7920-2215 |
| Clutch Pulley | 7920-2215 |
| Cover - S.R.E. Frame | 8420-158A |
| Cover - S.R.E. Frame | 8420-158A |
| Cover, Alt | 8420-158 |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Kit, Alternator Parts | 5-2011 |
| Kit, Alternator Parts | 5-2011 |
| Plug Code | 9801-063 |
| Plug Code | 9801-063 |
| Rectifier | 7720-1577A |
| Rectifier, Pos | 7720-1577 |
| Rectifier, Pos | 7720-1577 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1254 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1254 |
| Screw | 9620-110 |
| Stator | 7220-9469 |