Photo coming soon
VALEO · Alternator
AlternatorIR/IFVALEO
11399
PIC208-879, 208-1115, 208-1043
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
CW
18 interchanges20 applications12 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- VALEO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC6
- Plug Clock
- 1:00
Vehicle applications
Fits 20 configurations
Domestic(11)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Buick(Truck) | Encore | L4 1.4L 1364cc 83cid VIN B | 2016–2021 |
| Buick(Truck) | Encore | L4 1.4L 1364cc 83cid VIN B | 2015–2016 |
| Buick(Truck) | Encore | L4 1.4L 1364cc 83cid | 2013–2015 |
| Buick(Truck) | Encore | L4 1.4L 1364cc 83cid | 2015–2015 |
| Buick(Truck) | Encore | L4 1.4L 1364cc 83cid | 2014–2014 |
| Chevrolet(Car) | Cruze | L4 1.4L 1364cc 83cid | 2011–2011 |
| Chevrolet(Car) | Cruze | L4 1.8L 1796cc 110cid | 2010–2010 |
| Chevrolet(Truck) | Trax | L4 1.4L 1364cc 83cid VIN B | 2016–2021 |
| Chevrolet(Truck) | Trax | L4 1.4L 1364cc 83cid VIN B | 2016–2016 |
| Chevrolet(Truck) | Trax | L4 1.4L 1364cc 83cid | 2015–2015 |
| Chevrolet(Truck) | Trax | L4 1.4L 1364cc 83cid VIN B | 2013–2014 |
International(9)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Chevrolet(Europe Car) | CRUZE Hatchback (J305) | Eng.A 14 XER, LDD 1.4 74kw "A 14 XER, LDD" | 2013–2015 |
| Chevrolet(Europe Car) | CRUZE Station Wagon (J308) | Eng.A 14 XER, LDD 1.4 74kw "A 14 XER, LDD" | 2013–2015 |
| Chevrolet(Europe Car) | TRAX | Eng.A 14 NET, B 14 NET 1.4 LPG 103kw "A 14 NET, B 14 NET" | 2013–2013 |
| Chevrolet(Europe Car) | TRAX | Eng.LUJ 1.4 AWD 103kw LUJ | 2012–2012 |
| Chevrolet(Europe Car) | TRAX | Eng.LUJ, LUV 1.4 103kw "LUJ, LUV" | 2012–2012 |
| Opel(Europe Car) | Astra J | 1.4L, 1364 Turbo | 2009–2014 |
| Opel(Europe Car) | Astra J | 1.4L, 1398cc | 2009–2014 |
| Opel(Europe Car) | Insignia A | 1.4L, 1364cc | 2011–2014 |
| Opel(Europe Car) | Meriva B | 1.4L, 1364cc | 2010–2014 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Clutch Pulley | 7908-3473 |
| Clutch Pulley | 7908-3473 |
| Cover - S.R.E. Frame | 8408-177 |
| Cover - S.R.E. Frame | 8408-177 |
| Plug Code | 9801-346 |
| Plug Code | 9801-346 |
| Plug Code | 9801-346 |
| Regulator & Brush Holder | 8008-4493A |
| Regulator & Brush Holder | 8008-4493 8008-4493A |
| Regulator & Brush Holder | 8008-4137 8008-4493 8008-4493A |
| Stator | 7208-7743 |
| Stator | 7208-7743 |