Photo coming soon
VALEO · Alternator
AlternatorIR/IFVALEO
11652
PIC208-816, 208-246, 208-1128
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
CW
15 interchanges12 applications16 components
Note:Polaris Slingshot
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- VALEO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- S5
- Pulley Groove OD
- 55.9
- Plug Code
- 346
- Plug Clock
- 3:00
- Plug Orientation
- Side
Vehicle applications
Fits 12 configurations
Domestic(12)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Buick(Car) | LaCrosse | L4 2.4L 2384cc 145cid | 2011–2011 |
| Buick(Car) | Verano | L4 2.4L 2384cc 145cid | 2016–2017 |
| Buick(Car) | Verano | L4 2.0L 1998cc 122cid | 2016–2016 |
| Buick(Car) | Verano | L4 2.0L 1998cc 122cid | 2013–2016 |
| Buick(Car) | Verano | L4 2.4L 2384cc 145cid | 2012–2015 |
| Chevrolet(Truck) | Captiva Sport | L4 2.4L 2384cc 145cid | 2012–2015 |
| Chevrolet(Truck) | Orlando | L4 2.4L 2384cc 145cid | 2012–2014 |
| Polaris(Street Motorcycle) | Slingshot | 2384cc | 2016–2016 |
| Polaris(Street Motorcycle) | Slingshot | 2384cc | 2015–2015 |
| Polaris(Street Motorcycle) | Slingshot SL | 2384cc | 2015–2016 |
| Polaris(Street Motorcycle) | Slingshot SL | 2384cc | 2016–2016 |
| Polaris(Street Motorcycle) | Slingshot SL | 2384cc | 2015–2015 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3500 5-4700 |
| Frame Assy, Rectifier, Alt | 7708-4597 |
| Frame Assy, Rectifier, Alt | 7708-4597 |
| Plug Code | 9801-346 |
| Plug Code | 9801-346 |
| Plug Code | 9801-346 |
| Pulley | 7908-3481 |
| Pulley | 7908-3481 |
| Rectifier, Pos | 7708-4597A |
| Rectifier, Pos | 7708-4597A |
| Regulator & Brush Holder | 8008-4089 8008-4137 8008-4493 8008-4493A |
| Regulator & Brush Holder | 8008-4493A |
| Regulator & Brush Holder | 8008-4137 8008-4493 8008-4493A |
| Rotor | 7001-542 |
| Rotor | 7001-542 |
| Stator | 7208-7743 |