Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
17250
PIC190-881
Voltage
12V
Power
3.0 kW
Rotation
CW
Teeth
10
4 interchanges5 applications27 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 3.0
- Tooth Qty
- 10
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
Vehicle applications
Fits 5 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2763 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Bearing, Ball | 5-3000 5-3500 5-4706 |
| Boot, Str | 9190-9020 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9008 |
| Brush, Str | 5490-3212 5490-3213 |
| Clutch, Str Drive | 6190-2054A |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9025 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-912 6790-918 |
| Cover, Soln | 6790-213 |
| Drive, Str | 6190-2601 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9602 |
| Field Coil, Str | 5290-9603 |
| Frame, DE, Str | 5690-9817A |
| Gasket, Soln | 9190-9008 |
| Gear | 6990-9610 |
| Grommet, Str | 9190-9027A |
| O-Ring | 9190-9037 9190-9039 9190-9051 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2001 |
| Retainer, Str | 6990-9603 |
| Roller, Str | 6290-2610X |
| Screw | 9690-9023 |
| Spring, Plunger, Str | 9490-9005 |
| Spring, Str Drive | 9490-9000 |
| Terminal, Soln | 6790-9116 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9031 9190-9033 |
| Washer, Plain | 9790-9009 |