Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
17256
PIC190-240A, 190-240, 120-244B
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
9
20 interchanges4 applications78 components
Note:This is a NDenso Starter for Corolla and Celica. The Difference Between the Two Units is That the 190-240A is the Older 1.4Kw Case Style (Like the 17002) Whereas the 190-240 is the Newer, Shorter 1.4Kw Case Style. The Only Difference Between the Older 17002 and the 17256 is That the Ignition Terminal on the 17002 Faces the Rear, Whereas it is Turned Around Facing Forward on the 17256. All Else Appears the Same. The 17002 and 17256 Should Interchange, If Space Allows.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 4 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-3200 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5020-3177 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Bearing, Ball | 5-2204 5-3203 5-4208 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Boot, Str | 9290-9033 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2015 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush Set, Str | 5420-1069B |
| Brush, Str | 5490-3207 |
| Brush, Str | 5490-3207A 5490-3207 5490-3209 5490-3219 |
| Bushing, Str | 6-13591 6-14001 6-14100 |
| Bushing, Str | 6-28591 |
| Bushing, Str | 6-28592 |
| Clutch, Str Drive | 6290-2616A |
| Coil, Soln | 6790-9508 |
| Coil, Soln | 6790-9519 |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9023 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact Set, Stationary | 6790-907 |
| Contact Set, Stationary | 6790-909 |
| Contact, Movable, Soln | 6790-7001 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-926 |
| Cover, Soln | 6790-215 |
| Drive, Str | 6190-2610 |
| Drive, Str | 6190-2618 |
| Drive, Str | 6120-3140 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9003 |
| Frame, CE, Str | 5790-1000 |
| Frame, CE, Str | 5790-1000 |
| Frame, CS, Str | 5890-1006 |
| Frame, DE, Str | SMND-6137 |
| Frame, DE, Str | 5690-9019 |
| Gasket, Soln | 9190-9009 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gear, Str | 6990-9608 |
| Grommet, Str | 9190-9012 |
| Grommet, Str | 9190-9025 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Lead, Field Coil | 9800-105 |
| Nut, Solenoid | 9520-008 |
| O-Ring | 9190-9038 9190-9052 |
| O-Ring | 9190-9052 |
| Pinion Repair Kit, Str | 6290-2007KT |
| Pinion, Str Drive | 6290-2010 |
| Repair Kit, Soln | 6790-7100 |
| Repair Kit, Str | 6990-851 6990-853 |
| Repair Kit, Str | 6990-850 |
| Retainer, Soln | 6790-9137 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6290-2610E 6990-136 |
| Retaining Ring | 6290-2973C |
| Retaining Ring | 6290-2973C |
| Retaining Ring, Str | 6290-2610H |
| Rivet | 9290-9046 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6290-2616X 6990-135 |
| Screw | 9690-9054 9690-9055 |
| Screw or Bolt | 9600-1036 |
| Shift Lever | 6820-202 |
| Spring, Brush, Str | 9490-9002 |
| Spring, Clutch, Str Drive | 6203-2153S |
| Spring, Pinion, Str | 6290-1039 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Switch, Solenoid | 6620-2068 |
| Terminal, Soln | 6790-9109 |
| Terminal, Soln | 6790-9102 |
| Thru Bolt | 9690-9049 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9031 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9014 |