Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
17399
PIC190-804, 190-804A, 190-804B
Voltage
12V
Power
2.5 kW
Rotation
CW
Teeth
10
13 interchanges43 applications35 components
Note:This Can Replace Lester 4196, 4398, and 6576. | Can Replace 4196, 4398, 6576
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 2.5
- Tooth Qty
- 10
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 43 configurations
Domestic(43)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | R70 | Perkins 4-248 | 1989–2003 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | R704RW Various | 1989–2003 | |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | R80 | Perkins 4-248 | 1989–2003 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V60F | Perkins 4-248 | 1991–1991 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V80F | Perkins 4-248 | 1991–1991 |
| Daewoo(Forklift) | D35S | L4 4.0L 243cid 4-243 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D35S | L4 4.0L 243cid Perkins 4-243 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D35S | L4 4.1L 248cid Perkins 4-248 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D40S | L4 4.0L 243cid 4-243 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D40S | L4 4.0L 243cid Perkins 4-243 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D40S | L4 4.1L 248cid Perkins 4-248 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D45S | L4 4.0L 243cid 4-243 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D45S | L4 4.0L 243cid Perkins 4-243 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D45S | L4 4.1L 248cid Perkins 4-248 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D50 | L4 3.9L 236cid 4.236 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D50 | L4 3.9L 236cid Perkins 4.236 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D60 | L4 3.9L 236cid 4.236 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D60 | L4 3.9L 236cid Perkins 4.236 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D70 | L4 3.9L 236cid 4.236 | 1996–2006 |
| Daewoo(Forklift) | D70 | L4 3.9L 236cid Perkins 4.236 | 1996–2006 |
| Hyster(Lift Truck) | H-70-110XL | 1004.4 Perkins Dsl. | 1996–2006 |
| Hyster(Forklift) | H100XL | L4 4.0L 243cid Perkins 1004-4 | 1992–1998 |
| Hyster(Forklift) | H100XL | L4 4.0L 243cid 1004-4 | 1992–1998 |
| Hyster(Forklift) | H110XL | L4 4.0L 243cid 1004-4 | 1992–1998 |
| Hyster(Forklift) | H110XL | L4 4.0L 243cid Perkins 1004-4 | 1992–1998 |
| Hyster(Forklift) | H135-155XL | L4 4.0L 243cid Perkins 1004-4 | 1970–1976 |
| Hyster(Forklift) | H135-155XL | 1004.4 Perkins Dsl. | 1970–1976 |
| Hyster(Forklift) | H135-155XL | L4 4.0L 243cid 1004-4 | 1970–1976 |
| Hyster(Forklift) | H70-110XL | L4 4.0L 243cid 1004-4 | 1996–2006 |
| Hyster(Forklift) | H70-110XL | L4 4.0L 243cid Perkins 1004-4 | 1996–2006 |
| Hyster(Forklift) | H70XL | L4 4.0L 243cid 1004-4 | 1987–1992 |
| Hyster(Forklift) | H70XL | L4 4.0L 243cid Perkins 1004-4 | 1987–1992 |
| Hyster(Forklift) | H80XL | L4 4.0L 243cid 1004-4 | 1987–1999 |
| Hyster(Forklift) | H80XL | L4 4.0L 243cid Perkins 1004-4 | 1987–1999 |
| Hyster(Lift Truck) | S-70-120XL | 100.4 Perkins Dsl. | 1996–2006 |
| Hyster(Forklift) | S70-120XL | L4 4.0L 243cid 1004-4 | 1996–2006 |
| Hyster(Forklift) | S70-120XL | L4 4.0L 243cid Perkins 1004-4 | 1996–2006 |
| Spra-Coupe(Sprayer) | 3440 Perkins Diesel | 1998–2004 | |
| Spra-Coupe(Sprayer) | 3640 Perkins Diesel | 1998–2004 | |
| Spra-Coupe(Sprayer) | 4440 Perkins Diesel | 1998–2004 | |
| Spra-Coupe(Sprayer) | 4640 Perkins Diesel | 1998–2004 | |
| Yale(Lift Truck) | GDP135 | 1000.4 Perkins Dsl. | 1998–2006 |
| Yale(Lift Truck) | GDP155 | 1000.4 Perkins Dsl. | 1998–2006 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2594 |
| Armature, Str | 5090-2594 |
| Armature, Str | 5090-2594 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Bearing, Ball | 5-3000 5-3507 |
| Bearing, Ball | 5-3000 5-3507 5-4208 5-4706 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9003 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9003 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9003 |
| Brush Set, Str | 5490-3204B |
| Brush, Str | 5490-3204 |
| Brush, Str | 5490-3204 |
| Clutch, Str Drive | 6190-2054A |
| Clutch, Str Drive | 6190-2054A |
| Clutch, Str Drive | 6190-2054A |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9025 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9022 |
| Contact Set, Stationary | 6790-911 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-912 |
| Cover, Soln | 6790-213 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9000 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9000 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9000 |
| Field Coil, Str | 5290-9601 |
| Gasket, Soln | 9190-9008 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2001 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2001 |
| Retainer, Str | 6990-9603 |
| Spring, Plunger, Str | 9490-9005 |
| Spring, Plunger, Str | 9490-9005 |
| Spring, Str Drive | 6290-2054T |
| Spring, Str Drive | 9490-9000 |
| Switch, Solenoid | 6690-9106 |
| Switch, Solenoid | 6690-9106 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 |