Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
17617
PIC190-416
Voltage
12V
Power
1.2 kW
Rotation
CW
Teeth
18
5 interchanges27 applications23 components
Note:Black Finish. See 190-416C for Chrome Finish.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.2
- Tooth Qty
- 18
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
Vehicle applications
Fits 27 configurations
Domestic(27)
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2313 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Bolt | 9690-9032 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9007 |
| Brush, Str | 5490-3219 |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Coil, Soln | 6790-9508 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact Set, Stationary | 6790-935K |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-935 |
| Drive, Str | 6190-2950 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gear | 6990-1011 |
| Grommet, Str | 9190-9013 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Nut | 9500-1466 |
| O-Ring | 9190-9041 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Terminal, Soln | 6790-9102 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9028 |