Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
18154
PIC190-593
Voltage
12V
Power
2.0 kW
Rotation
CW
Teeth
9
11 interchanges19 applications20 components
Note:The 228000-4572 (Lester 18004) Can Be a Replacement for This Unit.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 2.0
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Config
- B
Vehicle applications
Fits 19 configurations
Domestic(19)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Airman(Mini Excavator) | AX 15 | L3 1.1L 69cid Kubota D1105 | 1994–2000 |
| Airman(Mini Excavator) | AX 15 | L3 1.1L 69cid D1105 | 1994–2000 |
| Airman(Mini Excavator) | AX 16 | L3 1.1L 69cid D1105 | 2000–2003 |
| Airman(Mini Excavator) | AX 16 | L3 1.1L 69cid Kubota D1105 | 2000–2003 |
| Airman(Mini Excavator) | AX 17 | L3 1.1L 69cid D1105 | 1998–2003 |
| Airman(Mini Excavator) | AX 17 | L3 1.1L 69cid Kubota D1105 | 1998–2003 |
| Airman(Mini Excavator) | AX 22 | L3 1.1L 69cid D1105 | 1994–2003 |
| Airman(Mini Excavator) | AX 22 | L3 1.1L 69cid Kubota D1105 | 1994–2003 |
| Bobcat(Mini Excavator) | 322G | L3 0.7L 44cid Kubota D722-E | 2004–2005 |
| Bobcat(Mini Excavator) | 322G | L3 0.7L 44cid D722-E | 2004–2005 |
| Kubota(Loader) | R510 | Kubota V2203DI 50HP Dsl | |
| Kubota(Excavator) | KX121-2S Kubota V2203EBH 42.6HP Dsl | ||
| Kubota(Excavator) | KX161-2 Kubota V2203BH 42.6HP Dsl | ||
| Kubota(Excavator) | KX161-2S Kubota V2203EBH 42.6HP Dsl | ||
| Kubota(Loader) | R520BU-1A Kubota V2203 49HP Dsl | ||
| Kubota(Excavator) | KX121-2 Kubota V2203BH 42.6HP Dsl | ||
| Thomas Equipment(Skid Steer Loader) | T173 | Kubota V2203B Diesel | 1989–1999 |
| Thomas Equipment(Skid Steer) | T183 | Kubota V2203B Diesel | 1989–1994 |
| Thomas Equipment(Skid Steer) | T203 | Kubota V2203B Diesel | 1989–1994 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2417 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9002 |
| Brush, Str | 5490-3206 |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact Set, Stationary | 6790-915 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-917 |
| Drive, Str | 6190-2615 |
| Field Coil, Str | 5290-9604 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| O-Ring | 9190-9041 9190-9052 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2625A |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retaining Ring | 6290-2973C |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Terminal, Soln | 6790-9101 |