Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
18566
PIC190-836
Voltage
12V
Power
4.8 kW
Rotation
CW
Teeth
11
5 interchanges70 applications27 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 4.8
- Tooth Qty
- 11
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 70 configurations
Domestic(70)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| John Deere(Combine) | 1550 CWS | ||
| John Deere(Combine) | 2256 | ||
| John Deere(Combine) | 2258 | ||
| John Deere(Combine) | 2264 | ||
| John Deere(Combine) | 2266 | ||
| John Deere(Skidder) | 460D | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 4700 | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 4710 | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 4720 | ||
| John Deere(Self Propelled Sprayer) | 4730 | ||
| John Deere(Self Propelled Sprayer) | 4830 | ||
| John Deere(Self Propelled Sprayer) | 4920 | ||
| John Deere(Skidder) | 560D | ||
| John Deere(Forestry - Feller Buncher) | 643J | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 7210 | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 7405 | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 7410 | 6 Cyl. 6.78L 6724cc 410cid | 1993–2001 |
| John Deere(4-Wheel Drive Tractor) | 7505 | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 7510 | 6 Cyl. 6.78L 6724cc 410cid | 1998–2001 |
| John Deere(4-Wheel Drive Tractor) | 7515 | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 7610 | 6 Cyl. 6.78L 6724cc 410cid | 1994–2003 |
| John Deere(2-Wheel Drive Tractor) | 7630 | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 7630 LARGE FRAME | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 7710 | 6 Cyl. 7.67L 7673cc 468cid | 1992–1995 |
| John Deere(Agricultural Tractor) | 7710 | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 7720 2WD & MFWD | 6 Cyl. 6.78L 6724cc 410cid | 2003–2006 |
| John Deere(2-Wheel Drive Tractor) | 7730 | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 7730 LARGE FRAME | ||
| John Deere(Agricultural Tractor) | 7810 | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 1996–2001 |
| John Deere(Agricultural Tractor) | 7810 | ||
| John Deere(4-Wheel Drive Tractor) | 7815 | ||
| John Deere(2-Wheel Drive Tractor) | 7820 | ||
| John Deere(4-Wheel Drive Tractor) | 7830 | ||
| John Deere(4-Wheel Drive Tractor) | 7920 | ||
| John Deere(Tracked Tractor) | 8100T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 1997–1999 |
| John Deere(Tracked Tractor) | 8110T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 1999–2001 |
| John Deere(Tracked Tractor) | 8120T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 2001–2005 |
| John Deere(Tracked Tractor) | 8200T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 1997–1999 |
| John Deere(Tracked Tractor) | 8210T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 1999–2001 |
| John Deere(Tracked Tractor) | 8220T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 2001–2005 |
| John Deere(Tracked Tractor) | 8300T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 1997–1999 |
| John Deere(Tracked Tractor) | 8310T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 1999–2001 |
| John Deere(Tracked Tractor) | 8320T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 2001–2005 |
| John Deere(Tracked Tractor) | 8400T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 1997–1999 |
| John Deere(Tracked Tractor) | 8410T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 1999–2001 |
| John Deere(Tracked Tractor) | 8420T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 2001–2005 |
| John Deere(Forestry - Feller Buncher) | 843J | ||
| John Deere(Skidder) | 848G | ||
| John Deere(Tracked Tractor) | 8520T | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 2002–2005 |
| John Deere(4-Wheel Drive Tractor) | 9100 | 6 Cyl. 8.18L 8180cc 499cid | 1996–2001 |
| John Deere(Combine) | 9410 | ||
| John Deere(Combine) | 9450 | ||
| John Deere(Combine) | 9510 - | 240 | |
| John Deere(Combine) | 9510 - | 220 | |
| John Deere(Combine) | 9540 | ||
| John Deere(Combine) | 9550SH | ||
| John Deere(Combine) | 9560 SIDEHILL | ||
| John Deere(Combine) | 9570 STS | ||
| John Deere(Combine) | 9580 | ||
| John Deere(Combine) | 9610 | ||
| John Deere(Combine) | 9640 | ||
| John Deere(Combine) | 9660 CTS | ||
| John Deere(Combine) | 9660 STS | ||
| John Deere(Combine) | 9680 | ||
| John Deere(Combine) | 9750 TINE SEPARATOR | ||
| John Deere(Combine) | 9760 CTS | ||
| John Deere(Combine) | 9780 CTS | ||
| John Deere(Combine) | CTS II Combine | ||
| John Deere(Combine) | CTS II Euro Combine | ||
| John Deere(Combine) | 9650 CYLINDER TINE SEPARATOR |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2763 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Boot, Str | 9190-9020 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9008 |
| Brush, Str | 5490-3212 5490-3213 |
| Clutch, Str Drive | 6290-3018C 6190-2054A |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9025 |
| Contact Kit, Str - B+ side | 6790-209 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-946 |
| Cover, Str | 6990-129 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9602 |
| Gasket, Soln | 9190-9008 |
| Grommet, Str | 9190-9027A |
| Insulator, Soln | 6790-9167 |
| Kit, Starter Parts | 6990-1010 |
| O-Ring | 9190-9039 |
| Pinion Repair Kit | 6290-2632 |
| Retainer, Str | 6990-9603 |
| Roller, Str | 6290-2610X |
| Screw | 9690-9023 |
| Solenoid | 6690-9819A |
| Spring, Plunger, Str | 9490-9005 |
| Spring, Str Drive | 6290-2054T |
| Switch, Solenoid | 6690-9819 |
| Terminal, Soln | 6790-9124 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9033 |
| Washer, Plain | 9790-9009 |