Photo coming soon
MITSUBA · Starter
StarterPLGRMITSUBA
19264
PIC191-713, 191-148
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
9
10 interchanges5 applications33 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- MITSUBA
- Design
- PLGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 5 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5091-2077 |
| Boot, Str | 9291-300 |
| Bracket, Str | 6991-1005 6991-1006 |
| Brush Holder Assy, Str | 5591-1358 |
| Brush, Str | 5491-3023 5491-3023A |
| Bushing, Str | 691-002 691-007 |
| Coil, Soln | 6791-102 |
| Contac, Str | 6991-1007 |
| Contact, Movable, Soln | 6791-201 |
| Drive, Str | 6191-2678 |
| Field Case Assy, Str | 5291-100 |
| Frame, CE, Str | 5791-112 |
| Frame, DE, Str | 5691-101 |
| Gear, Planetary | 6991-160A |
| Gear, Stationary | 6991-164 |
| Kit, Starter Parts | 6991-168 |
| Nut | 9500-1482 |
| Plug, Field Case, Str | 6991-1008 |
| Retainer, Soln | 6791-400 |
| Retainer, Str | 6991-1009 |
| Seal, Soln | 6791-106 |
| Shaft Assy, Planetary | 6991-1002 |
| Shaft, Planetary | 6991-165 |
| Shift Lever | 6891-001 |
| Sleeve, Shift Lever, Str. | 6891-003 |
| Solenoid Plunger | 6791-251A |
| Spring, Brush, Str | 9491-0002 |
| Spring, Contact, Soln | 6791-105 |
| Spring, Plunger, Str | 9491-0001 |
| Terminal Post | 9691-005 |
| Terminal Post, Soln | 6791-947 |
| Terminal, Soln | 6791-300 |
| Thru Bolt | 9691-006 |