Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
19851
PIC190-6365
Voltage
12V
Power
5.0 kW
Rotation
CW
Teeth
11
4 interchanges2 applications28 components
Note:W/ GRD STUD IN DEH
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 5.0
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- R5.0
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 2 configurations
Domestic(2)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| John Deere(Combine) | T660 | ||
| John Deere(Combine) | T670 | 548 Diesel |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-3553 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9008 |
| Brush, Str | 5490-3212 5490-3213 |
| Clutch, Str Drive | 6190-3011K 6190-2054A |
| Coil, Soln | 6790-9525 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9025 |
| Contact Set, Stationary | 6790-935K |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-912 |
| Cover, Str | 6990-129 |
| Drive, Str | 6190-2054 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9602 |
| Frame, Drive, Str | 5690-9221 |
| Gasket, Soln | 9190-9008 |
| Grommet, Str | 9190-9027A |
| Insulator, Soln | 6790-9167 |
| O-Ring | 9190-9037 9190-9039 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2055 |
| Retainer, Str | 6990-9603 |
| Roller, Str | 6290-2610X |
| Screw | 9690-9023 |
| Spring, Plunger, Str | 9490-9005 |
| Spring, Str Drive | 6290-2054T |
| Stud, Str | 9690-9062 |
| Terminal, Soln | 6790-9124 |
| Tube, Drain, Str | 6990-128 9190-9033 |
| Washer, Lock | 9700-1517 |
| Washer, Plain | 9790-9009 |