Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
20004
PIC220-6125, 220-5620
Voltage
12V
Amperage
145A
Rotation
CW
7 interchanges3 applications10 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 145A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC6
- Pulley Groove OD
- 54
Vehicle applications
Fits 3 configurations
International(3)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mini(Europe Car) | Clubman Cooper 1560ccm 9HZ (DV6TED4), 1.6 D | 2007–2010 | |
| Mini(Europe Car) | Cooper 1560ccm 9HZ (DV6TED4), 1.6 D | 2007–2010 | |
| Mini(Europe Car) | One 1560ccm 9HZ (DV6TED4), 1.6 D | 2009–2010 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3507 |
| Clutch Pulley | 7920-2211 |
| Clutch Pulley | 7920-2211 |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Plug Code | 9801-067 |
| Plug Code | 9801-067 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1263A |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1263A |
| Tolerance Ring | 9220-2019 |