Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
20006
PIC920-3121
Voltage
12V
Amperage
90A
Rotation
CW
7 interchanges9 applications12 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 90A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC6
- Pulley Groove OD
- 50
- Plug Clock
- 3:00
- Plug Orientation
- SIDE
Vehicle applications
Fits 9 configurations
International(9)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 209 | 2006–2010 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 211 | 2006–2010 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 213 | 2006–2010 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 215 | 2006–2010 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 309 | 2006–2010 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 311 | 2006–2010 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 313 | 2006–2010 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 315 | 2006–2010 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 415 | 2006–2010 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3507 |
| Clutch Pulley | 7920-2044 7920-2044A |
| Cover, Alt | 8420-106 |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Frame, DE, Alt | 7620-2027 |
| Plug Code | 9801-063 |
| Rectifier | 7720-1087 7720-1087A |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1078A |
| Retainer, Bearing, Alt | 8520-0001 |
| Rotor | 7020-487 |
| Spacer-Bosch | 8420-1007 |
| Stator | 7220-9404 |