Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
20149
PIC220-5796, 220-5796A
Voltage
12V
Amperage
140A
Rotation
CW
9 interchanges30 applications20 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 140A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC6
- Pulley Groove OD
- 50
- Plug Clock
- 12:00
- Plug Orientation
- Rear
Vehicle applications
Fits 30 configurations
International(30)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Audi(Europe Car) | A1 1.2 TFSI | 2012–2016 | |
| Audi(Europe Car) | A3 | 77kW, 105HP 1.2 TSI | 2010–2013 |
| Audi(Europe Car) | A3 (8P1) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw | 2010–2016 |
| Audi(Europe Car) | A3 Convertible (8P7) | Eng.CBZB 1.2 TFSI 77kw CBZB | 2010–2013 |
| Audi(Europe Car) | A3 Sportback (8PA) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw CBZB | 2010–2013 |
| Seat(Europe Car) | ALTEA (5P1) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw | 2010–2016 |
| Seat(Europe Car) | ALTEA XL (5P5, 5P8) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw | 2010–2016 |
| Seat(Europe Car) | Ibiza IV CBZB | 1197cc, 1.2 TSI | 2010–2016 |
| Seat(Europe Car) | Leon II CBZB | 1197cc, 1.2 TSI | 2010–2016 |
| Seat(Europe Car) | TOLEDO IV (KG3) | Eng.CBZA 1.2 TSI 63kw | 2012–2016 |
| Seat(Europe Car) | TOLEDO IV (KG3) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw | 2012–2016 |
| Skoda(Europe Car) | Fabia II CBZA | 1197cc, 1.2 TSI | 2010–2016 |
| Skoda(Europe Car) | Fabia II CBZB | 1197cc, 1.2 TSI | 2010–2016 |
| Skoda(Europe Car) | Octavia II CBZB | 1197cc, 1.2 TSI | 2010–2016 |
| Skoda(Europe Car) | Praktik CBZA | 1197cc, 1.2 TSI | 2010–2016 |
| Skoda(Europe Car) | RAPID (NH3) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw | 2012–2016 |
| Skoda(Europe Car) | RAPID (NH3) | Eng.CBZA 1.2 TSI 63kw | 2012–2015 |
| Skoda(Europe Car) | ROOMSTER (5J) | Eng.CBZA 1.2 TSI 63kw | 2010–2016 |
| Skoda(Europe Car) | ROOMSTER (5J) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw | 2010–2016 |
| Skoda(Europe Car) | YETI (5L) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw | 2009–2016 |
| Volkswagen(Europe Car) | BEETLE (5C1, 5C2) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw | 2011–2016 |
| Volkswagen(Europe Car) | CADDY III Box (2KA, 2KH, 2CA, 2CH) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw | 2010–2016 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF VI (5K1) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw | 2009–2016 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF VI (5K1) | Eng.CBZA 1.2 TSI 63kw | 2009–2016 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF VI (5K1) | Eng.CBZA 1.2 TSI 63kw CBZA | 2010–2012 |
| Volkswagen(Europe Car) | Golf V Plus CBZA | 1197cc, 1.2 TSI | 2009–2016 |
| Volkswagen(Europe Car) | Golf V Plus CBZB | 1197cc, 1.2 TSI | 2009–2016 |
| Volkswagen(Europe Car) | JETTA IV (162, 163) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw | 2011–2016 |
| Volkswagen(Europe Car) | POLO (6R, 6C) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw | 2009–2016 |
| Volkswagen(Europe Car) | POLO (6R, 6C) | Eng.CBZC 1.2 TSI 66kw | 2009–2016 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3507 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4000 |
| Clutch Pulley | 7920-2223 |
| Clutch Pulley | 7920-2223 |
| Cover - S.R.E. Frame | 8420-116 |
| Cover - S.R.E. Frame | 8420-116 |
| Cover, Alt | 8420-108 |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Frame, DE, Alt | 7620-2014 |
| Frame, DE, Alt | 7620-2014 |
| Plug Code | 9801-073 |
| Plug Code | 9801-073 |
| Rectifier | 7720-1067 |
| Rectifier | 7720-1067 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1064A |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1064A |
| Retainer, Bearing, Alt | 8520-0001 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8520-0001 |
| Spacer | 9220-2028 |
| Spacer | 9220-2028 |