Photo coming soon
VALEO · Alternator
AlternatorIR/IFVALEO
20409
PIC208-985, 208-5114, 208-5114A, 208-5114B
Voltage
12V
Amperage
120A
Rotation
CW
20 interchanges11 applications22 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- VALEO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 120A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC5
- Pulley Groove OD
- 57
- Plug Clock
- 9:00
- Plug Orientation
- SIDE
Vehicle applications
Fits 11 configurations
International(11)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Hyundai(Europe Car) | ix20 1396ccm D4FC, 1.4 CRDi | 2011–2016 | |
| Hyundai(Europe Car) | ix20 1582ccm D4FB, 1.6 CRDi | 2011–2016 | |
| Hyundai(Europe Car) | ix20 D4FB, 1.6 CDRi | 2011–2016 | |
| Hyundai(Europe Car) | ix20 D4FC, 1.4 CDRi | 2011–2016 | |
| Hyundai(Europe Car) | i30 D4FB, 1.6 CDRi | 2009–2012 | |
| Hyundai(Europe Car) | i30 1582ccm D4FB, 1.6 CRDi | 2009–2012 | |
| Kia(Europe Car) | Ceed 1582ccm D4FB, 1.6 CRDi | 2010–2016 | |
| Kia(Europe Car) | Ceed D4FB, 1.6 CDRi | 2010–2016 | |
| Kia(Europe Car) | Venga 1396ccm D4FC, 1.4 CRDi | 2010–2016 | |
| Kia(Europe Car) | Venga 1582ccm D4FB, 1.6 CRDi | 2010–2016 | |
| Kia(Europe Car) | Venga D4FC, 1.4 CDRi | 2010–2016 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3500 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3500 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3500 5-4700 |
| Clutch Pulley | 7901-0003 |
| Clutch Pulley | 7901-0003 |
| Clutch Pulley | 7901-0003 |
| Frame Assy, Rectifier, Alt | 7708-4631 |
| Frame Assy, Rectifier, Alt | 7708-4629 |
| Frame Assy, Rectifier, Alt | 7708-4631 |
| Frame Assy, SRE, Alt | 7701-1296 |
| Frame Assy, SRE, Alt | 7701-1296 |
| Frame Assy, SRE, Alt | 7701-1280 7701-1296 |
| Plug Code | 9801-348 |
| Rectifier, Pos | 7708-4629A |
| Rectifier, Pos | 7708-4631A |
| Rectifier, Pos | 7708-4631A |
| Regulator & Brush Holder | 8008-4101 |
| Regulator & Brush Holder | 8008-4100 8008-4128 |
| Regulator & Brush Holder | 8008-4100 8008-4128 |
| Rotor | 7001-5070 |
| Rotor | 7001-5070 |
| Rotor | 7001-5070 |