Photo coming soon
VALEO · Alternator
AlternatorIR/IFVALEO
23905
PIC208-906, 208-906A
Voltage
12V
Amperage
180A
Rotation
CW
15 interchanges7 applications18 components
Note:Superseded by 208-906A | Supersedes 208-906
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- VALEO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 180A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC6
- Pulley Groove OD
- 59
Vehicle applications
Fits 7 configurations
Domestic(3)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ram(Van) | ProMaster 1500 | L4 3.0L 2998cc 183cid | 2014–2017 |
| Ram(Van) | ProMaster 2500 | L4 3.0L 2998cc 183cid | 2014–2018 |
| Ram(Van) | ProMaster 3500 | L4 3.0L 2998cc 183cid | 2014–2018 |
International(4)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Citroen(Europe Van) | Jumper III 2999ccm F1CE0481D, 3.0Hdi | 2011–2016 | |
| Fiat LCV(Europe Van) | Ducato 11 2999ccm F1CE0481D, 3.0 JTD | 2006–2016 | |
| Fiat LCV(Europe Van) | Ducato 15 2999ccm F1CE0481D, 3.0 JTD | 2006–2016 | |
| Fiat LCV(Europe Van) | Ducato 17 2999ccm F1CE0481D, 3.0 JTD | 2006–2016 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3500 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3500 5-4700 |
| Brush Set | 7308-108B |
| Clutch Pulley | 7901-0001 |
| Clutch Pulley | 7901-0001 |
| Cover, Pulley | 8440-4115 |
| Diode, Neg | 7700-247 |
| Diode, Pos | 7700-246 |
| Frame Assy, Rectifier, Alt | 7708-4630A |
| Nut | 9500-1466 |
| Plug Code | 9801-073 |
| Plug Code | 9801-073 |
| Rectifier, Pos | 7708-4630 |
| Regulator & Brush Holder | 8008-5549A |
| Regulator & Brush Holder | 8008-5549A |
| Repair Ring, Slip Ring | 7190-900 |
| Slip Ring, Rotor | 7101-11 |
| Tolerance Ring | 8501-0003 |