Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
23914
PIC220-5607, 220-5607B, 220-5607A
Voltage
12V
Amperage
150A
Rotation
CW
8 interchanges44 applications42 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 150A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC6
- Pulley Groove OD
- 0
Vehicle applications
Fits 44 configurations
International(44)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Audi(Europe Car) | A1 (8X1, 8XK) | Eng.CAVG, CTHG, CTJA 1.4 TFSI 136kw "CAVG, CTHG, CTJA" | 2011–2011 |
| Audi(Europe Car) | A1 (8X1, 8XK) | Eng.CAXA, CNVA 1.4 TFSI 90kw "CAXA, CNVA" | 2010–2010 |
| Audi(Europe Car) | A1 Sportback (8XA, 8XF) | Eng.CAVG, CTHG, CTJA 1.4 TFSI 136kw "CAVG, CTHG, CTJA" | 2011–2011 |
| Audi(Europe Car) | A1 Sportback (8XA, 8XF) | Eng.CAXA, CNVA 1.4 TFSI 90kw "CAXA, CNVA" | 2011–2011 |
| Audi(Europe Car) | A3 (8P1) | Eng.CAXC, CMSA 1.4 TFSI 92kw "CAXC, CMSA" | 2007–2012 |
| Audi(Europe Car) | A3 Convertible (8P7) | Eng.CAXC 1.4 TFSI 92kw CAXC | 2011–2013 |
| Audi(Europe Car) | A3 Sportback (8PA) | Eng.CAXC, CMSA 1.4 TFSI 92kw "CAXC, CMSA" | 2007–2013 |
| Seat(Europe Car) | ALTEA (5P1) | Eng.CAXC 1.4 TSI 92kw CAXC | 2007–2007 |
| Seat(Europe Car) | ALTEA XL (5P5, 5P8) | Eng.CAXC 1.4 TSI 92kw CAXC | 2007–2007 |
| Seat(Europe Car) | IBIZA V (6J5, 6P1) | Eng.CAVF, CNUB, CTHF, CTJB 1.4 TSI 110kw CAVF, CNUB, CTHF, CTJB | 2009–2009 |
| Seat(Europe Car) | IBIZA V SPORTCOUPE (6J1, 6P5) | Eng.CAVF, CNUB, CTHF, CTJB 1.4 TSI 110kw CAVF, CNUB, CTHF, CTJB | 2009–2009 |
| Seat(Europe Car) | IBIZA V SPORTCOUPE (6J1, 6P5) | Eng.CAVE, CTHE, CTJC 1.4 TSI Cupra 132kw CAVE, CTHE, CTJC | 2009–2009 |
| Seat(Europe Car) | IBIZA V ST (6J8, 6P8) | Eng.CAVF, CNUB, CTHF, CTJB 1.4 TSI 110kw CAVF, CNUB, CTHF, CTJB | 2012–2012 |
| Seat(Europe Car) | LEON (1P1) | Eng.CAXC 1.4 TSI 92kw CAXC | 2007–2012 |
| Seat(Europe Car) | TOLEDO IV (KG3) | Eng.CAXA 1.4 TSI 90kw CAXA | 2012–2015 |
| Skoda(Europe Car) | FABIA | Eng.CAVE, CTHE 1.4 TSI RS 132kw CAVE; CTHE | 2010–2014 |
| Skoda(Europe Car) | FABIA Combi | Eng.CAVE, CTHE 1.4 TSI RS 132kw CAVE; CTHE | 2010–2014 |
| Skoda(Europe Car) | OCTAVIA (1Z3) | Eng.CAXA 1.4 TSI 90kw CAXA | 2008–2013 |
| Skoda(Europe Car) | OCTAVIA Combi (1Z5) | Eng.CAXA 1.4 TSI 90kw CAXA | 2008–2013 |
| Skoda(Europe Car) | RAPID (NH3) | Eng.CAXA 1.4 TSI 90kw CAXA | 2012–2012 |
| Skoda(Europe Car) | RAPID Spaceback (NH1) | Eng.CAXA 1.4 TSI 90kw CAXA | 2012–2012 |
| Skoda(Europe Car) | ROOMSTER (5J) | Eng.CBZB 1.2 TSI 77kw CBZB | 2010–2015 |
| Skoda(Europe Car) | SUPERB (3T4) | Eng.CAXC 1.4 TSI 92kw CAXC | 2014–2015 |
| Skoda(Europe Car) | SUPERB Estate (3T5) | Eng.CAXC 1.4 TSI 92kw CAXC | 2009–2015 |
| Skoda(Europe Car) | YETI (5L) | Eng.CAXA 1.4 TSI 90kw CAXA | 2010–2010 |
| Volkswagen(Europe Car) | BEETLE Convertible (5C7, 5C8) | Eng.CAVD, CNWA, CTHD, CTKA 1.4 TSI 118kw "CAVD, CNWA, CTHD, CTKA" | 2011–2011 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF V (1K1) | Eng.BLG 1.4 TSI 125kw BLG | 2005–2008 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF VI Convertible (517) | Eng.CAVD, CNWA, CTHD, CTKA 1.4 TSI 118kw CAVD; CNWA; CTHD; CTKA | 2011–2011 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF VI Convertible (517) | Eng.CAXA 1.4 TSI 90kw CAXA | 2011–2011 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF VI Convertible (517) | Eng.CAVD, CNWA, CTHD, CTKA 1.4 TSI 118kw "CAVD, CNWA, CTHD, CTKA" | 2011–2011 |
| Volkswagen(Europe Car) | JETTA IV (162, 163) | Eng.CAVA, CTHA 1.4 TSI 110kw "CAVA, CTHA" | 2011–2014 |
| Volkswagen(Europe Car) | JETTA IV (162, 163) | Eng.CAVD, CTHD 1.4 TSI 118kw "CAVD, CTHD" | 2011–2011 |
| Volkswagen(Europe Car) | JETTA IV (162, 163) | Eng.CAVD, CTHD 1.4 TSI 118kw CAVD; CTHD | 2011–2011 |
| Volkswagen(Europe Car) | JETTA IV (162, 163) | Eng.CAXA, CMSB 1.4 TSI 90kw CAXA; CMSB | 2011–2011 |
| Volkswagen(Europe Car) | JETTA IV (162, 163) | Eng.CFNA, CLRA 1.6 77kw "CFNA, CLRA" | 2011–2011 |
| Volkswagen(Europe Car) | JETTA IV (162, 163) | Eng.CFNA, CLRA 1.6 77kw CFNA; CLRA | 2011–2011 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT (3C2) | Eng.BSE, BSF 1.6 75kw BSE, BSF | 2005–2010 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT (3C2) | Eng.BLF 1.6 FSI 85kw BLF | 2005–2008 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT Variant (3C5) | Eng.BSE, BSF 1.6 75kw BSE, BSF | 2005–2010 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT Variant (3C5) | Eng.BLF 1.6 FSI 85kw BLF | 2005–2008 |
| Volkswagen(China Car) | Sagitar | 1.4, Turbo, Gas (CFB) | 2013–2013 |
| Volkswagen(China Car) | Sagitar | 1.4, Turbo, Gas (CFB) | 2011–2011 |
| Volkswagen(Europe Car) | TIGUAN (5N_) | Eng.CAVD, CTHD 1.4 TSI 118kw CAVD; CTHD | 2011–2011 |
| Volkswagen(Europe Car) | TIGUAN (5N_) | Eng.CAVD, CTHD 1.4 TSI 4motion 118kw CAVD; CTHD | 2011–2011 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4000 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4700 |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Clutch Pulley | 7920-2223 |
| Clutch Pulley | 7920-2223 |
| Clutch Pulley | 7920-2223 |
| Cover - S.R.E. Frame | 8420-116 |
| Cover, Alt | 8420-108 |
| Cover, Alt | 8420-108 |
| Cover, Alt | 8420-108 |
| Cover, Pulley | 8440-4115 |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Diode, Neg | 7700-247 |
| Diode, Pos | 7700-246 |
| Frame, DE, Alt | 7620-2014 |
| Frame, DE, Alt | 7620-2014 |
| Frame, DE, Alt | 7620-2014 |
| Nut | 9500-1464 9500-1466 |
| Nut | 9500-1464 9500-1466 |
| Plug Code | 9801-073 |
| Plug Code | 9801-073 |
| Plug Code | 9801-073 |
| Rectifier | 7720-1067 |
| Rectifier | 7720-1067 |
| Rectifier | 7720-1067 |
| Regulator | 8020-1149A |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1064A |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1064 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8520-0001 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8520-0001 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8520-0001 |
| Screw | 9620-108 9620-109 9620-110 9620-119 |
| Screw | 9620-119 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Spacer-Bosch | 8420-1007 |
| Spacer-Bosch | 8420-1007 |
| Spacer-Bosch | 8420-1007 |
| Tolerance Ring | 9220-2003 |
| Tolerance Ring | 9220-2003 |