Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
23977
PIC220-5629, 220-5938
Voltage
12V
Amperage
150A
Rotation
CW
10 interchanges27 applications19 components
Note:Supersedes 220-5938 | Superseded by 220-5629
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 150A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC7
- Pulley Groove OD
- 62
Vehicle applications
Fits 27 configurations
International(27)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Box | Eng.H9FD 2.4 TDCi [RWD] 103kw H9FD | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Box | Eng.JXFA, JXFC 2.4 TDCi [RWD] 85kw "JXFA, JXFC" | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Box | Eng.JXFA, JXFC 2.4 TDCi [RWD] 85kw JXFA, JXFC | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Box | Eng.JXFA, JXFC 2.4 TDCi [RWD] 85kw JXFA; JXFC | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Box | Eng.H9FB 2.4 TDCi 4x4 103kw H9FB | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Box | Eng.PHFA, PHFC 2.4 TDCi [RWD] 74kw "PHFA, PHFC" | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Box | Eng.PHFA, PHFC 2.4 TDCi [RWD] 74kw PHFA, PHFC | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Box | Eng.PHFA, PHFC 2.4 TDCi [RWD] 74kw PHFA; PHFC | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Box | Eng.SAFA, SAFB 3.2 TDCi [RWD] 147kw SAFA; SAFB | 2007–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Bus | Eng.JXFA, JXFC 2.4 TDCi 85kw JXFA; JXFC | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Bus | Eng.H9FB 2.4 TDCi 4x4 103kw H9FB | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Bus | Eng.H9FD 2.4 TDCi 103kw H9FD | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Bus | Eng.JXFA, JXFC 2.4 TDCi 85kw "JXFA, JXFC" | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Bus | Eng.JXFA, JXFC 2.4 TDCi 85kw JXFA, JXFC | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Bus | Eng.PHFA, PHFC 2.4 TDCi 74kw PHFA, PHFC | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Bus | Eng.PHFA, PHFC 2.4 TDCi 74kw PHFA; PHFC | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Bus | Eng.SAFA, SAFB 3.2 TDCi 147kw SAFA; SAFB | 2008–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Bus | Eng.PHFA, PHFC 2.4 TDCi 74kw "PHFA, PHFC" | 2007–2009 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Platform/Chassis | Eng.H9FB 2.4 TDCi 4x4 103kw H9FB | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Platform/Chassis | Eng.H9FD 2.4 TDCi [RWD] 103kw H9FD | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Platform/Chassis | Eng.JXFA, JXFC 2.4 TDCi [RWD] 85kw JXFA, JXFC | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Platform/Chassis | Eng.SAFA, SAFB 3.2 TDCi [RWD] 147kw SAFA; SAFB | 2007–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Platform/Chassis | Eng.PHFA, PHFC 2.4 TDCi [RWD] 74kw PHFA, PHFC | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Platform/Chassis | Eng.PHFA, PHFC 2.4 TDCi [RWD] 74kw PHFA; PHFC | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Platform/Chassis | Eng.JXFA, JXFC 2.4 TDCi [RWD] 85kw JXFA; JXFC | 2006–2014 |
| Ford LCV(Europe Van) | Transit | 2400, Duratorq | 2006–2010 |
| Land Rover(Europe Truck) | Defender 90,110 | 2400, Ford Eng | 2006–2010 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-4700 |
| Clutch Pulley | 7920-2234 |
| Clutch Pulley | 7920-2234 7920-2238C |
| Cover - S.R.E. Frame | 8420-158A |
| Cover - S.R.E. Frame | 8420-158A |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Decoupler Pulley | 7920-2238 |
| Frame Assy, Rectifier, Alt | 7720-1554 |
| Frame, DE, Alt | 7620-2044 |
| Frame, DE, Alt | 7620-2044 |
| Kit, Alternator Parts | 5-2011 |
| Plug Code | 9801-073 |
| Plug Code | 9801-073 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1246 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1246 |
| Rotor | 7020-478 |
| Rotor | 7020-478 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-205 |
| Stator | 7220-9470 |