Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
23978
PIC220-5936, 220-5707, 220-5707A
Voltage
12V
Amperage
156A
Rotation
CW
8 interchanges10 applications25 components
Note:Superseded by 0 121 615 101 / 220-5707A | Superseded by 220-5707A | Supersedes 220-5707
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 156A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 53.1
- Plug Clock
- 3:00
- Plug Orientation
- REAR
Vehicle applications
Fits 10 configurations
International(10)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Box | Eng.GZFA, GZFC 2.3 16V [RWD] 107kw "GZFA, GZFC" | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Box Eng. 2.3 16V | CNG [RWD] 100kw | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Box Eng. 2.3 16V | LPG [RWD] 107kw | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Platform/Chassis Eng. 2.3 16V | CNG [RWD] 100kw | 2006–2014 |
| Ford(Europe Car) | TRANSIT Platform/Chassis Eng. 2.3 16V | LPG [RWD] 107kw | 2006–2014 |
| Ford(Europe Van) | Transit GZFA | 2.3L 16V, 107kW, 145HP, 2261cc | 2006–2014 |
| Ford(Europe Van) | Transit GZFB | 2.3L 16V, 107kW, 145HP, 2261cc | 2006–2014 |
| Ford(Europe Van) | Transit GZFC | 2.3L 16V CNG, 100kW, 136HP, 2261cc | 2006–2014 |
| Ford(Europe Van) | Transit GZFC | 2.3L 16V LPG, 107kW, 145HP, 2261cc | 2006–2014 |
| Ford(Europe Van) | Transit GZFC | 2.3L 16V, 107kW, 145HP, 2261cc | 2006–2014 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3500 5-4700 |
| Cover - S.R.E. Frame | 8420-158A |
| Cover - S.R.E. Frame | 8420-158A |
| Cover - S.R.E. Frame | 8420-158A |
| Frame, DE, Alt | 7620-2044 |
| Frame, DE, Alt | 7620-2044 |
| Frame, DE, Alt | 7620-2044 |
| Kit, Alternator Parts | 5-2011 |
| Kit, Alternator Parts | 5-2011 |
| Plug Code | 9801-073 |
| Plug Code | 9801-073 |
| Plug Code | 9801-073 |
| Pulley | 7920-9146 |
| Pulley | 7920-9146 |
| Pulley | 7920-9146 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1246 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1246 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1246 |
| Rotor | 7020-478 |
| Rotor | 7020-478 |
| Rotor | 7020-478 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-205 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-205 |
| Stator | 7220-9470 |
| Stator | 7220-9470 |