Photo coming soon
DENSO · Alternator
AlternatorIR/IFDENSO
24027
PIC290-5267A, 290-5267
Voltage
12V
Amperage
120A
Rotation
CW
10 interchanges5 applications19 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 120A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC6
- Pulley Groove OD
- 0
- Plug Orientation
- SIDE
Vehicle applications
Fits 5 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-5224A |
| Bearing, Ball | 5-5224A |
| Brush Holder, Alt | 7490-9213 |
| Brush Holder, Alt | 7490-9213 |
| Brush, Alt | 7303-305 |
| Brush, Alt | 7303-305 |
| Clutch Pulley | 7990-9043 |
| Clutch Pulley | 7990-9043 |
| Cover, Alt | 8420-161 |
| Cover, Alt | 8420-161 |
| Nut | 9500-1451 9500-1466 |
| Nut | 9500-1451 9500-1466 |
| Rectifier | 7790-4087A |
| Rectifier | 7790-4087 |
| Reg, Rect, BH Assy | 7704-1594 |
| Regulator | 8090-4512 |
| Regulator | 8090-4512 |
| Slip Ring, Rotor | 7104-10 |
| Slip Ring, Rotor | 7104-10 |