Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
24230
PIC220-5803
Voltage
12V
Amperage
180A
Rotation
CW
6 interchanges6 applications8 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 180A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC6
- Pulley Groove OD
- 59
- Plug Clock
- 2:00
- Plug Orientation
- REAR
Vehicle applications
Fits 6 configurations
International(6)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Citroen(Europe Van) | Jumper 2.2 HDi | 110kW, 150HP, 2198cc | 2011–2016 |
| Citroen(Europe Van) | Jumper 2.2 HDi | 81kW, 110HP, 2198cc | 2011–2016 |
| Citroen(Europe Van) | Jumper 2.2 HDi | 96kW, 130HP, 2198cc | 2011–2016 |
| Peugeot(Europe Van) | Boxer - LCV 2.2 HDi | 110kW, 150HP, 2198cc | 2011–2014 |
| Peugeot(Europe Van) | Boxer - LCV 2.2 HDi | 81kW, 110HP, 2198cc | 2011–2014 |
| Peugeot(Europe Van) | Boxer - LCV 2.2 HDi | 96kW, 130HP, 2198cc | 2011–2014 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Clutch Pulley | 7920-1041 |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Frame Assy, Rectifier, Alt | 7720-1615 |
| Plug Code | 9801-068 |
| Rectifier, Pos | 7720-1615A |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1264A |
| Spacer-Bosch | 8420-1007 |
| Stator | 7220-9484 |