Photo coming soon
BOSCH · Starter
StarterPLGRBOSCH
30125
PIC120-6274, 120-731
Voltage
24V
Power
4.0 kW
Rotation
CW
Teeth
11
11 interchanges5 applications13 components
Note:Superseded by 120-731. Mahle version 182-1236 | Supersedes 120-6274. Mahle version 182-1236
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- PLGR
- Voltage
- 24V
- Rotation
- CW
- kW
- 4.0
- Tooth Qty
- 11
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
- Solenoid Position
- 45°
Vehicle applications
Fits 5 configurations
International(5)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | CF75 | 2008–2013 | |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | CF75 PE183 | 9.2L Dsl. | 2001–2007 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | CF75 PE228 | 9.2L Dsl. | 2001–2007 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | CF75 PE265 | 9.2L Dsl. | 2001–2007 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | DL | 1995–2000 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5020-3189 |
| Armature, Str | 5020-3189 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2030A |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2030A |
| Brush Set, Str | 5420-1064B |
| Brush Set, Str | 5420-1082B |
| Bushing, Str | 6-16008 6-16500 |
| Bushing, Str | 6-11000A 6-16008 6-16500 6-30103 |
| Cap Assy, Soln | 6720-270 |
| Shaft Assy, Planetary | 6220-007 |
| Shift Lever | 6820-204 |
| Solenoid | 6620-3021 |
| Switch, Solenoid | 6620-3028 |