Photo coming soon
BOSCH · Starter
StarterPLGRBOSCH
30197
PIC120-6433A, 120-6433, 120-6434, 120-6434A
Voltage
24V
Power
5.0 kW
Rotation
CW
Teeth
11
15 interchanges1 applications23 components
Note:Supersedes 120-6433. Latest version | Supersedes 120-6434A, Superseded by 120-6433A | Superseded by 120-6434A | Supersedes 120-6434, Superseded by 120-6433
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- PLGR
- Voltage
- 24V
- Rotation
- CW
- kW
- 5.0
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- 231 SERIES
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 1 configuration
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5020-3189 |
| Armature, Str | 5020-3189 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2030A |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2030A |
| Brush Set, Str | 5420-1064B 5420-1082B |
| Brush Set, Str | 5420-1064B 5420-1082B |
| Brush, Str | 5420-1064 5420-1065 5420-1082 5420-1082A |
| Bushing | 6-16507 |
| Bushing | 6-16507 |
| Bushing, Str | 6-16008 6-16500 |
| Bushing, Str | 6-16008 6-16500 |
| Collar, Stop, Str | 9720-2001 |
| Collar, Stop, Str | 9720-2001 |
| Retaining Ring, Str | 6920-2004 |
| Retaining Ring, Str | 6920-2004 |
| Shift Lever | 6820-204 |
| Shift Lever | 6820-213 |
| Shift Lever | 6820-213 |
| Shift Lever | 6820-204 |
| Switch, Relay | 6620-1000 |
| Switch, Relay | 6620-1000 |
| Switch, Solenoid | 6620-3031 |
| Switch, Solenoid | 6620-3031 |