Photo coming soon
BOSCH · Starter
StarterPMGRBOSCH
30274
PIC120-5117, 120-5117B, 120-5117A
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
10
13 interchanges20 applications19 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 10
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 20 configurations
International(20)
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Needle Roller | 4-1410 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1410 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1410 |
| Brush Set, Str | 5420-1091B |
| Brush Set, Str | 5420-1091B |
| Brush Set, Str | 5420-1091B |
| Bushing, Str | 6-16106 |
| Nut | 9500-1464 9500-1480 |
| Nut | 9500-1464 9500-1480 |
| Nut | 9500-1464 9500-1480 |
| Screw | 9620-115 |
| Screw | 9620-107 9620-115 |
| Screw | 9620-107 9620-115 9690-9021 |
| Switch, Solenoid | 6620-2989A |
| Switch, Solenoid | 6620-2989A |
| Switch, Solenoid | 6620-2989A |
| Washer, Lock | 9700-1512 |
| Washer, Lock | 9700-1512 |
| Washer, Lock | 9700-1512 |