Photo coming soon
BOSCH · Starter
StarterPMGRBOSCH
32439
PIC120-404
Voltage
12V
Power
1.7 kW
Rotation
CW
Teeth
10
8 interchanges5 applications17 components
Note:Mercedes Europe. See also 32440R
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.7
- Tooth Qty
- 10
Vehicle applications
Fits 5 configurations
International(5)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mercedes(Europe Car) | A160 CDI OM668.941 | 1.7kW, 1689cc | 1998–2001 |
| Mercedes(Europe Car) | A160 CDI OM668.942 | 1.7kW, 1689cc | 2001–2004 |
| Mercedes(Europe Car) | A170 CDI OM668.940 | 1.7kW, 1689cc | 1998–2001 |
| Mercedes(Europe Car) | A170 CDI OM668.942 | 1.7kW, 1689cc | 2001–2004 |
| Mercedes(Europe Van) | Vaneo OM668.914 | 1.7kW, 1898cc | 2002–2005 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5020-2806 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1410 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2025 |
| Brush Holder Assy, starter | 5520-2052 |
| Brush Set, Str | 5420-1093B |
| Bushing, Str | 6-11000 6-14001 6-16101 6-21904A |
| Cap Assy, Soln | 6720-261 |
| Drive, Str | 6120-3139 6120-3139A |
| Field Case Assy | 5220-2012A |
| Frame, CE, Str | 5720-011 |
| Gasket, Str | 9120-102 |
| Nut | 9500-1464 |
| Screw | 9620-107 9620-115 |
| Shift Lever | 6820-203 |
| Switch, Solenoid | 6620-2041 6620-2083 6620-2520 |
| Thru Bolt | 9620-116 |
| Washer, Lock | 9700-1512 |