Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterDDDELCO
3299
PIC142-198A, 142-198, 142-198D, 142-198H, 142-198G, 142-198F, 142-198E, 142-198C, 142-198B, 142-198I
Voltage
32V
Power
10.5 kW
Rotation
CW
Teeth
11
13 interchanges1 applications237 components
Note:Superseded by 142-198I, can be replaced by 142-198 | Superseded by 142-198H. This unit is 32V (using 32V solenoid 1115567) and it can replace 142-198A, B, C, D, E, F, G, 142-199A, F & G. 6760 is same unit but 64V (using 64V solenoid 1115568). Both are for Locomotive application. This is also Identical in Appearance to the 3296 and 4937, Except This Unit Uses Lester Armature #1993, and Field Coil #1970247 for a CW Rotation 32 Volt Starter. By Putting Solenoid #1115568 (Accurate #7-978) on This Starter, It Becomes 64 Volt (Lester #6760). | Superseded by 142-198C, can be replaced by 142-198H | Supersedes 142-198, C, D, E, F, G | Superseded by 142-198, can be replaced by 142-198H | Superseded by 142-198A, can be replaced by 142-198 | Can be replaced by 142-198
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- DD
- Voltage
- 32V
- Rotation
- CW
- kW
- 10.5
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- 50MT
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- I
- Solenoid Position
- 038°
Vehicle applications
Fits 1 configuration
Domestic(1)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Cummins Engines(Engine Medium Duty) | K Series K38 | 1991–1992 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-1993 |
| Armature, Str | 5040-1993 |
| Armature, Str | 5040-1993 |
| Armature, Str | 5040-1993 |
| Armature, Str | 5040-1993 |
| Armature, Str | 5040-1993 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Brush Holder | 5540-477KA |
| Brush Holder | 5540-477KA |
| Brush Holder | 5540-477KA |
| Brush Holder | 5540-477KA |
| Brush Holder | 5540-477KA |
| Brush Holder | 5540-477KA |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-477 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-477 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-477 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-477 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-477 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-477 |
| Brush Set, Str | 5440-4017B |
| Brush Set, Str | 5440-4017B |
| Brush Set, Str | 5440-4017B |
| Brush Set, Str | 5440-4017B |
| Brush Set, Str | 5440-4017B |
| Brush, Str | 5440-4017 |
| Brush, Str | 5440-4008 5440-4017 |
| Brush, Str | 5440-4008 5440-4017 |
| Brush, Str | 5440-4008 5440-4017 |
| Brush, Str | 5440-4008 5440-4017 |
| Brush, Str | 5440-4008 5440-4017 |
| Bushing, Str | 6-21900 6-24400 |
| Bushing, Str | 6-21900 6-24400 |
| Bushing, Str | 6-24400 |
| Bushing, Str | 6-21900 6-24400 |
| Bushing, Str | 6-21900 6-24400 |
| Bushing, Str | 6-21900 6-24400 |
| Connector, Str | 6940-4609 |
| Connector, Str | 6940-4609 |
| Connector, Str | 6940-4609 |
| Connector, Str | 6940-4609 |
| Connector, Str | 6940-4609 |
| Drive, Str | 6140-486 |
| Drive, Str | 6140-486 |
| Drive, Str | 6140-486 |
| Drive, Str | 6140-486 |
| Drive, Str | 6140-486 |
| Drive, Str | 6140-486 |
| Field Coil, Str | 5240-811 |
| Field Coil, Str | 5240-811 |
| Field Coil, Str | 5240-811 |
| Field Coil, Str | 5240-811 |
| Field Coil, Str | 5240-811 |
| Field Coil, Str | 5240-811 |
| Frame, CE, Str | 5740-114 |
| Frame, CE, Str | 5740-114 |
| Frame, CE, Str | 5740-114 |
| Frame, CE, Str | 5740-114 |
| Frame, CE, Str | 5740-114 |
| Frame, CE, Str | 5740-114 |
| Frame, DE, Str | 5640-1600 |
| Frame, DE, Str | 5640-1600 |
| Frame, DE, Str | 5640-1625 |
| Frame, DE, Str | 5640-1600 |
| Frame, DE, Str | 5640-1600 |
| Frame, DE, Str | 5640-1600 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4021 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4021 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4021 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4021 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4021 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Insulator Kit, Str | 9240-4025K |
| Insulator Kit, Str | 9240-4025K |
| Insulator Kit, Str | 9240-4025K |
| Insulator Kit, Str | 9240-4025K |
| Insulator Kit, Str | 9240-4025K |
| Insulator Kit, Str | 9240-4025K |
| Insulator, Str | 9240-4032 9240-4053 9240-4103 9240-4108 |
| Insulator, Str | 9240-4032 9240-4053 9240-4103 9240-4108 |
| Insulator, Str | 9240-4032 9240-4053 9240-4103 9240-4108 |
| Insulator, Str | 9240-4032 9240-4053 9240-4103 9240-4108 |
| Insulator, Str | 9240-4032 9240-4053 9240-4103 |
| Insulator, Str | 9240-4032 9240-4053 9240-4103 9240-4108 |
| Kit, Starter Parts | 6940-1030 |
| Kit, Starter Parts | 6940-1030 |
| Kit, Starter Parts | 6940-1030 |
| Kit, Starter Parts | 6940-1030 |
| Kit, Starter Parts | 6940-1030 |
| Kit, Starter Parts | 6940-1030 |
| Kit, Starter Parts | 6940-1030 |
| Kit, Starter Parts | 6940-1030 |
| Kit, Starter Parts | 6940-1030 |
| Lead, Wire, Str | 9840-4000 |
| Lead, Wire, Str | 9840-4000 |
| Lead, Wire, Str | 9840-4000 |
| Lead, Wire, Str | 9840-4000 |
| Lead, Wire, Str | 9840-4000 |
| Nut | 9500-1230 9500-1305 9500-1306 9500-1458 |
| Nut | 9500-1230 9500-1305 9500-1306 9500-1458 |
| Nut | 9500-1230 9500-1305 9500-1306 9500-1458 |
| Nut | 9500-1230 9500-1305 9500-1306 9500-1458 |
| Nut | 9500-1230 9500-1305 9500-1306 9500-1458 |
| Nut | 9500-1230 9500-1305 9500-1306 9500-1458 |
| O-Ring | 9140-4601 9140-4631 9140-4632 9140-4645 |
| O-Ring | 9140-4601 9140-4631 9140-4632 9140-4645 |
| O-Ring | 9140-4601 9140-4631 9140-4632 9140-4645 |
| O-Ring | 9140-4601 9140-4631 9140-4632 9140-4645 |
| O-Ring | 9140-4601 9140-4631 9140-4632 9140-4645 |
| O-Ring | 9140-4631 9140-4632 9140-4645 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Str | 6940-4038 |
| Plug, Str | 6940-4038 |
| Plug, Str | 6940-4038 |
| Plug, Str | 6940-4038 |
| Plug, Str | 6940-4038 |
| Plug, Str | 6940-4038 |
| Plunger, Str | 6740-172PA |
| Plunger, Str | 6740-172PA |
| Plunger, Str | 6740-172PA |
| Plunger, Str | 6740-172PA |
| Plunger, Str | 6740-172PA |
| Plunger, Str | 6740-172PA |
| Pole Shoe, Str | 5340-109 |
| Pole Shoe, Str | 5340-109 |
| Pole Shoe, Str | 5340-109 |
| Pole Shoe, Str | 5340-109 |
| Pole Shoe, Str | 5340-109 |
| Pole Shoe, Str | 5340-109 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Screw | 9640-4000 9640-4024 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4024 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4027 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4024 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4024 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4024 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Seal, Oil, Str | 9140-4613 |
| Seal, Oil, Str | 9140-4613 |
| Seal, Oil, Str | 9140-4613 |
| Seal, Oil, Str | 9140-4613 |
| Seal, Oil, Str | 9140-4613 |
| Seal, Oil, Str | 9140-4613 |
| Shaft, Shift Lever | 6840-011 |
| Shaft, Shift Lever | 6840-011 |
| Shaft, Shift Lever | 6840-011 |
| Shaft, Shift Lever | 6840-011 |
| Shaft, Shift Lever | 6840-011 |
| Shaft, Shift Lever | 6840-011 |
| Shift Lever | 6840-109 |
| Shift Lever | 6840-109 |
| Shift Lever | 6840-109 |
| Shift Lever | 6840-109 |
| Shift Lever | 6840-109 |
| Shift Lever | 6840-109 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Switch, Solenoid | 6640-012 6640-178 |
| Switch, Solenoid | 6640-012 6640-178 |
| Switch, Solenoid | 6640-012 6640-178 |
| Switch, Solenoid | 6640-012 6640-178 |
| Switch, Solenoid | 6640-012 6640-178 |
| Switch, Solenoid | 6640-012 6640-178 |
| Switch, Solenoid | 6640-012 6640-178 |
| Switch, Solenoid | 6640-012 6640-178 |
| Switch, Solenoid | 6640-012 6640-178 |
| Switch, Solenoid | 6640-178 |
| Washer, Brake | 9240-4033 |
| Washer, Brake | 9240-4033 |
| Washer, Brake | 9240-4033 |
| Washer, Brake | 9240-4033 |
| Washer, Brake | 9240-4033 |
| Washer, Brake | 9240-4033 |
| Washer, Insulating | 9240-4044 |
| Washer, Insulating | 9240-4044 |
| Washer, Insulating | 9240-4044 |
| Washer, Insulating | 9240-4044 |
| Washer, Insulating | 9240-4044 |
| Washer, Insulating | 9240-4044 |
| Washer, Lock | 9700-1517 |
| Washer, Lock | 9700-1517 |
| Washer, Lock | 9700-1517 |
| Washer, Lock | 9700-1517 |
| Washer, Lock | 9700-1517 |
| Washer, Lock | 9700-1517 |
| Washer, Plain | 9740-4053 9740-4059 |
| Washer, Plain | 9740-4053 9740-4059 |
| Washer, Plain | 9740-4053 9740-4059 |
| Washer, Plain | 9740-4053 9740-4059 |
| Washer, Plain | 9740-4053 9740-4059 |
| Washer, Plain | 9740-4053 9740-4059 |
| Washer, Spacer | 9740-4052 |
| Washer, Spacer | 9740-4052 |
| Washer, Spacer | 9740-4052 |
| Washer, Spacer | 9740-4052 |
| Washer, Spacer | 9740-4052 |
| Washer, Spacer | 9740-4052 |
| Washer, Thrust | 9740-4068 |
| Washer, Thrust | 9740-4068 |
| Washer, Thrust | 9740-4068 |
| Washer, Thrust | 9740-4068 |
| Washer, Thrust | 9740-4068 |
| Washer, Thrust | 9740-4068 |
| Wick, Oil | 6940-4031 6940-4071 |
| Wick, Oil | 6940-4031 6940-4071 |
| Wick, Oil | 6940-4031 6940-4071 |
| Wick, Oil | 6940-4031 |
| Wick, Oil | 6940-4031 6940-4071 |
| Wick, Oil | 6940-4031 6940-4071 |