Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterDDDELCO
6348
PIC141-300B, 141-300E, 141-300, 141-300A, 141-300F
Voltage
12V
Power
4.6 kW
Rotation
CW
Teeth
10
11 interchanges51 applications144 components
Note:This is a Delco 37MT (12V) Starter, Using DE Housing 1986240, a 10-T Drive, a Field Case Ground Stud, and a 3-Terminal Solenoid. This Fits Chevrolet / GMC H.D. Trucks. The 6412 is the Same Unit, But With Reversed Terminals on the Solenoid. | This is a Delco 37MT (12V) Starter, Using DE Housing #1986240, a 10-T Drive, a Field Case Ground Stud, and a 3-Terminal Solenoid. This Fits Chevrolet / GMC H.D. Trucks. The 6412 is the Same Unit, But With Reversed Terminals on the Solenoid.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- DD
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 4.6
- Tooth Qty
- 10
- MFR Series
- 37MT
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Solenoid Position
- 068°
Vehicle applications
Fits 51 configurations
Domestic(51)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Blue Bird(Medium/Heavy Truck) | All American FE | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1989–1991 |
| Blue Bird(Medium/Heavy Truck) | SHL All American | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1991–1991 |
| Blue Bird(Medium/Heavy Truck) | SHL All American | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1988–1989 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | B60 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1981–1991 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | B60 | V8 8.2L 501cid | 1986–1988 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C60 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1981–1990 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C60 | V8 8.2L 501cid DD 8.2L (N, T) | 1986–1988 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C6D DD | 8.2L (N, T) | 1986–1988 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C70 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1980–1990 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C70 | V8 8.2L 501cid | 1986–1988 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C7D DD | 8.2L (N, T) | 1986–1988 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | P40 DD | 8.2L (N, T) | 1988–1988 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | P60 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1983–1990 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | P6000 DD | 8.2L (N, T) | 1986–1988 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | S7 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1988–1990 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | B-600 | V8 8.2L 501cid | 1987–1989 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | B-600 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1986–1987 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | B-700 | V8 8.2L 501cid | 1988–1989 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | B-700 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1986–1987 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | B800 Series DD | 8.2L (501) | 1988–1989 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | C600 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1986–1986 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | C700 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1986–1986 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | C800 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1986–1989 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | C8000 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1989–1989 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-600 | V8 8.2L 501cid | 1987–1987 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-600 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1980–1987 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-600 DD | 8.2L (501) | 1988–1989 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-700 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1988–1989 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-700 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1981–1987 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-800 | V8 8.2L 501cid | 1987–1987 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-800 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1986–1987 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-800 DD | 8.2L (501) | 1988–1989 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F900 DD | 8.2L (501) | 1987–1989 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | FT900 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1986–1987 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | LN700 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1986–1986 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | B6000 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1981–1991 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | B6000 | V8 8.2L 501cid | 1986–1988 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | Brigadier | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1988–1988 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C5000 | V8 8.2L 8208cc 501cid Detroit Diesel 8.2 | 1979–1979 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6000 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1981–1990 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6000 | V8 8.2L 501cid | 1986–1988 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6000 | V8 8.2L 8208cc 501cid Detroit Diesel 8.2 | 1979–1979 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6D DD | 8.2L (N, T) | 1986–1988 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7000 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1980–1990 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7000 | V8 8.2L 501cid | 1986–1988 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7000 | V8 8.2L 8208cc 501cid Detroit Diesel 8.2 | 1979–1979 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7D DD | 8.2L (N, T) | 1986–1988 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | P4500 DD | 8.2L (N, T) | 1988–1988 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | P6000 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1983–1990 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | P6500 DD | 8.2L (N, T) | 1986–1988 |
| Stewart & Stevenson(Medium/Heavy Truck) | T30 | V8 8.2L 501cid Detroit Diesel | 1990–1991 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-1710 |
| Armature, Str | 5040-1710 |
| Armature, Str | 5040-1710 |
| Armature, Str | 5040-1710 |
| Armature, Str | 5040-1710 |
| Boot, Str | 9140-4600 |
| Boot, Str | 9140-4600 |
| Boot, Str | 9140-4600 |
| Boot, Str | 9140-4600 |
| Brush Holder | 5540-477KA |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-480 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-480 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-480 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-481 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-480 |
| Connector, Str | 6940-4615 |
| Drive, Str | 6140-337DR |
| Drive, Str | 6140-337DR |
| Drive, Str | 6140-337DR |
| Drive, Str | 6140-337DR |
| Drive, Str | 6140-337DR |
| Field Case, Str | 5240-374 |
| Field Case, Str | 5240-374 |
| Field Case, Str | 5240-374 |
| Field Case, Str | 5240-374 |
| Field Coil, Str | 5240-835 |
| Field Coil, Str | 5240-835 |
| Field Coil, Str | 5240-828 |
| Field Coil, Str | 5240-840 |
| Field Coil, Str | 5240-828 |
| Frame, CE, Str | 5740-110 |
| Frame, CE, Str | 5740-110 |
| Frame, CE, Str | 5740-124 |
| Frame, CE, Str | 5740-110 |
| Frame, CE, Str | 5740-110 |
| Frame, DE, Str | 5640-1556 |
| Frame, DE, Str | 5640-1556 |
| Frame, DE, Str | 5640-1556 |
| Frame, DE, Str | 5640-1556 |
| Frame, DE, Str | 5640-1556 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4018 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4018 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4018 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4018 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4018 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Grommet, Str | 9240-4043 |
| Grommet, Str | 9240-4043 |
| Grommet, Str | 9240-4020 |
| Grommet, Str | 9240-4043 |
| Insulator, Str | 9240-4032 |
| Insulator, Str | 9240-4032 |
| Insulator, Str | 6940-050 9240-4023 9240-4063 |
| Nut | 9500-1230 9500-1306 |
| Nut | 9500-1230 9500-1306 |
| Nut | 9500-1230 9500-1306 |
| Nut | 9500-1230 9500-1306 9500-1465 |
| Nut | 9500-1230 9500-1306 9500-1465 |
| O-Ring | 9140-4629 |
| O-Ring | 9140-4629 |
| O-Ring | 9140-4629 |
| O-Ring | 9140-4629 |
| O-Ring | 9140-4629 |
| Pin, Str | 6840-008 |
| Pin, Str | 6840-008 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Str | 6940-4037 |
| Plug, Str | 6940-4037 |
| Plug, Str | 6940-4037 |
| Plug, Str | 6940-4037 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger, Str | 6740-185A |
| Plunger, Str | 6740-185A |
| Plunger, Str | 6740-185A |
| Plunger, Str | 6740-185A |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 9740-4067 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Seal, Str | 9140-4618 |
| Shift Lever | 6840-108 |
| Shift Lever | 6840-108 |
| Shift Lever | 6840-108 |
| Shift Lever | 6840-108 |
| Shift Lever | 6840-108 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Switch, Solenoid | 6640-212A 6640-206 |
| Switch, Solenoid | 6640-212 |
| Switch, Solenoid | 6640-212 |
| Switch, Solenoid | 6640-212 |
| Switch, Solenoid | 6640-212 |
| Terminal, Ground, Str | 9640-4030 |
| Terminal, Ground, Str | 9640-4030 |
| Terminal, Ground, Str | 9640-4030 |
| Terminal, Ground, Str | 9640-4030 |
| Terminal, Ground, Str | 9640-4030 |
| Washer, Plain | 9740-4053 |
| Washer, Plain | 9740-4053 |
| Washer, Plain | 9740-4053 |
| Washer, Plain | 9740-4053 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |