Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterDDDELCO
6359
PIC141-330F, 170-329, 903-483
Voltage
24V
Power
5.5 kW
Rotation
CW
Teeth
12
7 interchanges54 components
Note:This is a Delco 37MT (24V) Starter, Using DE Housing #1985465, a 12-T Drive, No External Ground Studs (Even on the Solenoid), and a Solenoid With a 1/2" Battery Stud. The 6354 is the Same Unit, Except for the Solenoid. The 6358 is the Same as the 6359, Except Using a Lever Housing for Opposite Drive Opening, and the 6241 is the Same Except for Lever Housing and Solenoid. The 6240 is the Same as the 6354 and 6359, Except the 6240 Uses a "Jump Start Protection" Solenoid. | OCP-NO, Housing Coating- PAINTED, Switch Position 30 deg.,Pinion Pitch 8/10 Pinion OD 1.825 Pinion at rest 1.5 Ignition Terminal 10-32 Battery Teminal 1/2-13
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- DD
- Voltage
- 24V
- Rotation
- CW
- kW
- 5.5
- Tooth Qty
- 12
- MFR Series
- 37MT
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Solenoid Position
- 322°
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-1711 |
| Armature, Str | 5040-1711 |
| Boot, Str | 9140-4600 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-481 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-481 |
| Connector, Str | 6940-4615 |
| Connector, Str | 6940-4615 |
| Drive, Str | 6140-338DR |
| Drive, Str | 6140-338DR |
| Field Case Assy, Str | 5240-833C |
| Field Case, Str | 5240-840CC |
| Field Coil, Str | 5240-833 |
| Field Coil, Str | 5240-833 |
| Frame, CE, Str | 5740-124 |
| Frame, CE, Str | 5740-124 |
| Frame, DE, Str | 5640-1555 |
| Frame, DE, Str | 5640-1555 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4019 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4019 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Grommet, Str | 9240-4020 |
| Grommet, Str | 9240-4020 |
| Insulator, Str | 6940-050 9240-4023 9240-4063 |
| Insulator, Str | 9240-4023 9240-4063 |
| Nut | 9500-1230 |
| Nut | 9500-1230 |
| O-Ring | 9140-4629 |
| O-Ring | 9140-4629 |
| Pin, Str | 6840-008 |
| Pin, Str | 6840-008 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger, Str | 6740-185A |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Shift Lever | 6840-108 |
| Shift Lever | 6840-108 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Switch, Solenoid | 6640-241A 6640-241 |
| Switch, Solenoid | 6640-241A 6640-241 |
| Washer, Plain | 9740-4053 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |