Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterDDDELCO
6380
PIC141-313C, 141-313D
Voltage
12V
Rotation
CW
Teeth
12
9 interchanges4 applications59 components
Note:This is a Delco 37MT Starter (12V) Starter, Using DE Housing #1985465, a 12-T Drive, No External Ground Studs, and a Solenoid With a 1/2" Battery Stud. The 6379 is the Same Unit, Except Using a Lever Housing for Opposite Drive Opening Rotation. The 6289 is the Same as the 6379, Except it Uses a Solenoid With a 3/8" Battery Stud.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- DD
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- Tooth Qty
- 12
- MFR Series
- 37MT
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Solenoid Position
- 082°
Vehicle applications
Fits 4 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-1710 |
| Armature, Str | 5040-1710 |
| Boot, Str | 9140-4600 |
| Boot, Str | 9140-4600 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-480 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-481 |
| Connector, Str | 6940-4615 |
| Drive, Str | 6140-338DR |
| Drive, Str | 6140-338DR |
| Field Case, Str | 5240-374 |
| Field Coil, Str | 5240-840 |
| Field Coil, Str | 5240-828 5240-835 |
| Frame, CE, Str | 5740-110 |
| Frame, CE, Str | 5740-124 |
| Frame, DE, Str | 5640-1555 |
| Frame, DE, Str | 5640-1555 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4019 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4019 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Grommet, Str | 9240-4043 |
| Grommet, Str | 9240-4020 |
| Insulator, Str | 6940-050 9240-4023 9240-4063 |
| Insulator, Str | 9240-4032 |
| Nut | 9500-1230 |
| Nut | 9500-1230 9500-1465 |
| O-Ring | 9140-4629 |
| O-Ring | 9140-4629 |
| Pin, Str | 6840-008 |
| Pin, Str | 6840-008 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Str | 6940-4037 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger, Str | 6740-185A |
| Plunger, Str | 6740-185A |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 9740-4067 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Shift Lever | 6840-108 |
| Shift Lever | 6840-108 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Switch, Solenoid | 6640-212 |
| Switch, Solenoid | 6640-212A 6640-206 6640-212 |
| Washer, Plain | 9740-4053 |
| Washer, Plain | 9740-4053 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |