Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6452
PIC140-574
Voltage
12V
Power
1.7 kW
Rotation
CW
Teeth
9
8 interchanges98 applications40 components
Note:This is a Delco PG260 Series Starter for Chevrolet / GMC Heavy Duty Trucks.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.7
- Tooth Qty
- 9
- MFR Series
- PG260M
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 98 configurations
Domestic(98)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Blue Bird(Medium/Heavy Truck) | All American FE | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2009–2009 |
| Blue Bird(Medium/Heavy Truck) | Vision School Bus | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2018–2018 |
| Blue Bird(Medium/Heavy Truck) | Vision School Bus | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2009–2014 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | B7 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | B7 | V8 7.4L 454cid General Motors LP4 | 1999–2000 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | B7 | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1995–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | B7 | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1995–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C4500 Kodiak | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2003–2009 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C5500 Kodiak | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2003–2009 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C60 Kodiak | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1996–1996 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C60 Kodiak | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1996–1996 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C6500 Kodiak | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2006 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C6500 Kodiak | V8 7.4L 454cid General Motors LP4 | 1999–2000 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C6500 Kodiak | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C6500 Kodiak | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C70 Kodiak | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1996–1996 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C70 Kodiak | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1996–1996 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C7500 Kodiak | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2009 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C7500 Kodiak | V8 7.4L 454cid General Motors LP4 | 1999–2000 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C7500 Kodiak | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C7500 Kodiak | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C8500 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2003–2009 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | P6000 | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1996–1996 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | P6000 | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1996–1996 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | T6500 | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | T7500 | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1997–1998 |
| Fleetwood(Motorhome/Recreational Vehicle) | Bounder | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2002–2010 |
| Fleetwood(Motorhome/Recreational Vehicle) | Bounder Classic | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2010–2010 |
| Fleetwood(Motorhome/Recreational Vehicle) | Fiesta | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2002–2009 |
| Fleetwood(Motorhome/Recreational Vehicle) | Fiesta LX | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2007–2010 |
| Fleetwood(Motorhome/Recreational Vehicle) | Fiesta Premium Edition | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2010–2010 |
| Fleetwood(Motorhome/Recreational Vehicle) | Flair | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2002–2007 |
| Fleetwood(Motorhome/Recreational Vehicle) | Pace Arrow | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2000–2010 |
| Fleetwood(Motorhome/Recreational Vehicle) | Southwind | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2000–2010 |
| Fleetwood(Motorhome/Recreational Vehicle) | Storm | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2002–2007 |
| Fleetwood(Motorhome/Recreational Vehicle) | Terra | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2002–2009 |
| Fleetwood(Motorhome/Recreational Vehicle) | Terra LX | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2007–2010 |
| Fleetwood(Motorhome/Recreational Vehicle) | Terra Premium Edition | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2010–2010 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | B7 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | B7 | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1995–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | B7 | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1995–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C4500 Topkick | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2003–2009 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C5500 Topkick | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2003–2009 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6000 Topkick | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1996–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6000 Topkick | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1996–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6500 Topkick | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2009 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6500 Topkick | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6500 Topkick | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7000 Topkick | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1996–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7000 Topkick | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1996–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7500 Topkick | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2009 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7500 Topkick | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7500 Topkick | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C8500 Topkick | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2003–2009 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | P6000 | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1996–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | P6500 | V8 7.0L 6998cc 427cid General Motors LR0 | 1996–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | P6500 | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1996–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | T6500 | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | T7500 | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1997–1998 |
| Thor Motor(Motorhome/Recreational Vehicle) | Challenger | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2009–2010 |
| Tiffin(Motorhome/Recreational Vehicle) | Allegro Bay | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2002–2010 |
| Tiffin(Motorhome/Recreational Vehicle) | Allegro Open Road | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2011 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Adventurer | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2010 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Brave | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2004 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Brave SE | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2001 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Chieftain | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2002–2004 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Destination | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2008–2009 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Minnie | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2002 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Sightseer | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2002–2010 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Spirit | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2002 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Suncruiser | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2007 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Sunflyer | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2002–2004 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Sunova | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2004–2007 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Sunrise | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2007 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Sunrise SE | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2001 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Vista | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2009–2010 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Voyage | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2008–2008 |
| Winnebago(Motorhome/Recreational Vehicle) | Voyage | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2006–2006 |
| Workhorse(Medium/Heavy Truck) | P32 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2005 |
| Workhorse(Medium/Heavy Truck) | R26 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2007–2009 |
| Workhorse(Medium/Heavy Truck) | W16 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2006–2009 |
| Workhorse(Medium/Heavy Truck) | W18 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2006–2009 |
| Workhorse(Medium/Heavy Truck) | W20 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2009 |
| Workhorse(Medium/Heavy Truck) | W21 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2007–2009 |
| Workhorse(Medium/Heavy Truck) | W22 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2009 |
| Workhorse(Medium/Heavy Truck) | W24 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2004–2009 |
| Workhorse(Medium/Heavy Truck) | W25 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2005–2009 |
| Workhorse Custom Chassis(Medium/Heavy Truck) | P32 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2006 |
| Workhorse Custom Chassis(Medium/Heavy Truck) | R26 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2007–2008 |
| Workhorse Custom Chassis(Medium/Heavy Truck) | W18 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2006–2010 |
| Workhorse Custom Chassis(Medium/Heavy Truck) | W22 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2011–2011 |
| Workhorse Custom Chassis(Medium/Heavy Truck) | W22 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2001–2009 |
| Workhorse Custom Chassis(Medium/Heavy Truck) | W24 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2011–2011 |
| Workhorse Custom Chassis(Medium/Heavy Truck) | W24 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2007–2009 |
| Workhorse Custom Chassis(Medium/Heavy Truck) | W24 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2004–2005 |
| Workhorse Custom Chassis(Medium/Heavy Truck) | W52 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2002–2005 |
| Workhorse Custom Chassis(Medium/Heavy Truck) | W62 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2007–2010 |
| Workhorse Custom Chassis(Medium/Heavy Truck) | W72 | V8 8.1L 496cid General Motors L18 | 2006–2006 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3400 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1612 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-489 |
| Brush, Str | 5440-4044 |
| Bushing, Str | 6-11900 6-16604 6-26700 |
| Cap Assy, Soln | 6740-124 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Contact, Movable, Soln | 6740-206 |
| Contact, Stationary, Soln | 6940-4061 |
| Cover, Str | 6940-4110 6940-4113 |
| Drive, Str | 6140-376 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1215 |
| Frame, CE, Str | 5740-134 |
| Frame, DE, Str | 5640-1355 |
| Gasket, Soln | 6740-198 |
| Gasket, Str | 9140-4653 |
| Gear, Planetary | 6940-4100 |
| Gear, Stationary | 5840-4502 |
| Grommet, Str | 9240-4049 |
| Insulator, Soln | 6740-214 |
| Nut | 9500-1450 9500-1464 9500-1480 |
| Plug, Str | 6940-4105 |
| Repair Kit, Str | 5840-4502A |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer, Str | 6940-040 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 9640-4066 |
| Shaft & Drive Assy | 6140-602 |
| Shaft, Planetary | 6940-4200 |
| Shift Lever | 6840-117 6840-117B |
| Spring, Brush, Str | 9440-4633 |
| Support, Shift Lever | 6840-117A |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Terminal & Lead, Str | 9840-4015 |
| Thru Bolt | 9640-4130 9640-4131 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700 6940-4700A |
| Washer, Crimp | 9720-2024 |
| Washer, Lock | 9700-1510 9700-1512 |
| Washer, Plain | 9740-4034 9740-4123 |