Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6471
PIC140-584, 140-584A, 140-584B
Voltage
12V
Power
1.7 kW
Rotation
CW
Teeth
9
17 interchanges15 applications70 components
Note:This is a Delco PG260M Series PMGR Starter Which Fits the Cadillac 4.6L Engine. The 6443 Looks the Same, and Will Interchange, But the 6471 Is a Higher Rated Output Starter. | This is a Later PG260L Version of the PG260M 6471. | This is a Delco PG260L Starter for the 2003-On Cadillac (Various Models) With the 4.6L Engine.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.7
- Tooth Qty
- 9
- MFR Series
- PG260M
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 15 configurations
Domestic(15)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Cadillac(Car) | DeVille | V8 4.6L 281cid | 2003–2005 |
| Cadillac(Car) | DeVille | V8 4.6L 281cid | 2001–2002 |
| Cadillac(Car) | DeVille | V8 4.6L 281cid | 1995–2000 |
| Cadillac(Car) | Eldorado | V8 4.6L 281cid | 2001–2002 |
| Cadillac(Car) | Eldorado | V8 4.6L 281cid | 1995–2000 |
| Cadillac(Truck) | SRX | V8 4.6L 281cid | 2004–2005 |
| Cadillac(Car) | STS | V8 4.6L 281cid | 2005–2005 |
| Cadillac(Car) | Seville | V8 4.6L 281cid | 2003–2004 |
| Cadillac(Car) | Seville | V8 4.6L 281cid | 2001–2002 |
| Cadillac(Car) | Seville | V8 4.6L 281cid | 1995–2000 |
| Cadillac(Car) | XLR | V8 4.6L 281cid | 2004–2005 |
| Oldsmobile(Car) | Aurora | V8 4.0L 244cid | 2003–2003 |
| Oldsmobile(Car) | Aurora | V8 4.0L 244cid | 2001–2002 |
| Oldsmobile(Car) | Aurora | V8 4.0L 244cid | 1995–1999 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V8 4.6L 281cid | 2004–2005 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3400 |
| Armature, Str | 5040-3410 |
| Armature, Str | 5040-3410 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1612 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-494 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-494 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-489 |
| Brush, Str | 5440-4053 5440-4054 |
| Bushing, Str | 6-12701 6-14014 |
| Cap Assy, Soln | 6740-124 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4032 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Cover, Str | 6940-4110 |
| Cover, Str | 6940-4112 |
| Cover, Str | 6940-4112 |
| Drive, Str | 6140-374 |
| Drive, Str | 6140-374 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1215 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1231 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1231 |
| Frame, CE, Str | 5740-129 |
| Frame, CE, Str | 5740-140 |
| Frame, CE, Str | 5740-140 |
| Frame, DE, Str | 5640-1340 |
| Frame, DE, Str | 5640-1340 |
| Frame, DE, Str | 5640-1353 |
| Gasket, Str | 9140-4653 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Planetary | 6940-4100 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Grommet, Str | 9240-4049 |
| Grommet, Str | 9240-4049 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1450 9500-1464 9500-1480 |
| Nut | 9500-1464 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Plug, Str | 6940-4105 |
| Plug, Str | 6940-4122 |
| Repair Kit, Str | 6940-795 5840-4504A |
| Repair Kit, Str | 6940-795 5840-4502A |
| Repair Kit, Str | 6940-795 5840-4504A |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Screw | 9640-4065 |
| Screw | 9640-4065 9640-4066 |
| Seal, Str | 9140-4650 |
| Seal, Str | 9140-4650 |
| Shaft & Drive Assy | 6140-602 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Shift Lever | 6840-117B |
| Support, Shift Lever | 6840-117A |
| Switch, Solenoid | 6640-124 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4131 |
| Thru Bolt | 9640-4133 |
| Thru Bolt | 9640-4133 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700 |
| Washer, Lock | 9700-1510 9700-1512 |
| Washer, Plain | 9740-4034 |