Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6486
PIC140-594
Voltage
12V
Power
1.7 kW
Rotation
CW
Teeth
9
9 interchanges2 applications19 components
Note:This is a Delco PG260M (PMGR) Starter for the 1999-On Oldsmobile Intrigue With the 3.5L Engine.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.7
- Tooth Qty
- 9
- MFR Series
- PG260M
- Mounting Type
- PAD
- Mounting Config
- E
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 2 configurations
Domestic(2)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Oldsmobile(Car) | Aurora | V6 3.5L 214cid | 2001–2001 |
| Oldsmobile(Car) | Intrigue | V6 3.5L 214cid | 1999–2001 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3400 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-489 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Cover, Str | 6940-4110 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1215 |
| Frame, CE, Str | 5740-136 |
| Frame, DE, Str | 5640-1364 |
| Gasket, Str | 9140-4653 |
| Gear, Planetary | 6940-4100 |
| Grommet, Str | 9240-4049 |
| Nut | 9500-1464 |
| Plug, Str | 6940-4105 |
| Repair Kit, Str | 5840-4502A |
| Screw | 9640-4065 9640-4066 |
| Shaft & Drive Assy | 6140-602 |
| Shift Lever | 6840-117B |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4131 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700 6940-4700A |