Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6791
PIC140-575, 140-576
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
9
15 interchanges28 applications50 components
Note:The Only Difference Between This Unit and the 6791 (Delco 9000940) is That This Unit Came Originally With the 3-Terminal Solenoid, While the 6791 Came Originally With 4-Terminals. By Simply Making This Unit a 4-Terminal Solenoid Starter, It Can Share Part Number 6791. Also, Delco Has Superseded the This 9000839 to the 9000840 (6791; 140-576). | Delco Has Also Superseded the 9000839 (140-575) to 9000840. The 9000840 Was Then Superseded to 9000884 (According to Delco). This is Zinc finish . See 140-575B Delco / Black Epoxy finish and 103-575B Mando / Black finish .
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 9
- MFR Series
- PG260F1
- Mounting Type
- PAD
- Mounting Config
- F
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 28 configurations
Domestic(28)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mercruiser(Marine Engine) | 3.0/3.0LX | L4 3.0L 181cid General Motors | 1996–2004 |
| Mercruiser(Marine Engine) | 350MagMPIAlpha&Bravo | V8 5.7L 350cid General Motors | 1998–2000 |
| Mercruiser(Marine Engine) | 350MagMPISki(Gen+) | V8 5.7L 350cid General Motors | 1998–2003 |
| Mercruiser(Marine Engine) | 4.3L EFI | V6 4.3L 262cid General Motors | 1999–1999 |
| Mercruiser(Marine Engine) | 4.3L(Gen+) | V6 4.3L 262cid General Motors | 1996–2003 |
| Mercruiser(Marine Engine) | 4.3LEFI(Gen+)TBI | V6 4.3L 262cid General Motors | 1998–2001 |
| Mercruiser(Marine Engine) | 4.3LH(Gen+)(4-BBL) | V6 4.3L 262cid General Motors | 1998–2004 |
| Mercruiser(Marine Engine) | 4.3LHX(Gen+)(4-BBL) | V6 4.3L 262cid General Motors | 1996–1997 |
| Mercruiser(Marine Engine) | 4.3LX (Gen+) (2-BBL) | V6 4.3L 262cid General Motors | 1996–1997 |
| Mercruiser(Marine Engine) | 5.0L(2-BBL) | V8 5.0L 305cid General Motors | 1995–1998 |
| Mercruiser(Marine Engine) | 5.0LEFI(Gen+) | V8 5.0L 305cid General Motors | 1998–2001 |
| Mercruiser(Inboard Engine) | 5.7L EFI (Gen +) | V8 5.7L 350cid General Motors | 1998–2001 |
| Mercruiser(Marine Engine) | 5.7LSki(Gen+) | V8 5.7L 350cid General Motors | 1998–2004 |
| Mercruiser(Ski Engine) | Black Scorpion Ski (Gen +) | GM 5.7L - 350ci - 8cyl | 1999–2004 |
| Mercruiser(Marine Engine) | BlackScorpionSki(Gen+) | V8 5.7L 350cid General Motors | 1999–2004 |
| Mercruiser(Pleasure Craft Inboard Engine) | Model | 3.0 GM 3.0L - 181ci - 4cyl | 1996–2004 |
| Mercruiser(Ski Engine) | Model | 5.7L Ski (Gen +) GM 5.7L - 350ci - 8cyl | 1998–2004 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 4.3L (Gen +) GM 4.3L - 262ci - 6cyl | 1996–2003 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 4.3L EFI (Gen +) TBI GM 4.3L - 262ci - 6cyl | 1998–2001 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 5.0L EFI (Gen +) GM 5.0L - 305ci - 8cyl | 1998–2001 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 5.7L EFI (Gen +) GM 5.7L - 350ci - 8cyl | 1998–2001 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 4.3L EFI GM 4.3L - 262ci - 6cyl | 1999–1999 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 5.0L (2-BBL) GM 5.0L - 305ci - 8cyl | 1995–1998 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model 350 Mag MPI Alpha & Bravo | GM 5.7L - 350ci - 8cyl | 1998–2000 |
| Mercruiser(Ski Engine) | Model 350 Mag MPI Ski (Gen +) | GM 5.7L - 350ci - 8cyl | 1998–2003 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model 4.3LH (Gen +) (4-BBL) | GM 4.3L - 262ci - 6cyl | 1998–2004 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model 4.3LHX (Gen +) (4-BBL) | GM 4.3L - 262ci - 6cyl | 1996–1997 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model 4.3LX (Gen +) (2-BBL) | GM 4.3L - 262ci - 6cyl | 1996–1997 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-2335 |
| Armature, Str | 5040-2335 |
| Bearing, Ball | 5-2204 |
| Bearing, Ball | 5-2204 |
| Bolt, Mounting | 9640-4034 |
| Bolt, Mounting | 9640-4034 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-487 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-487 |
| Brush Set, Str | 5440-4031B |
| Brush Set, Str | 5440-4031B |
| Cap Assy, Soln | 6740-124 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Cover, Str | 6940-4111 |
| Cover, Str | 6940-4111 |
| Drive, Str | 6140-377 |
| Drive, Str | 6140-377 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1224 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1224 |
| Frame, CE, Str | 5740-132 |
| Frame, CE, Str | 5740-132 |
| Frame, DE, Str | 5640-1362 |
| Frame, DE, Str | 5640-1362 |
| Gear, Planetary | 6940-4101 |
| Gear, Planetary | 6940-4101 |
| Gear, Stationary | 5840-4503 |
| Gear, Stationary | 5840-4503 |
| Kit, Starter Parts | 5840-4507 |
| Kit, Starter Parts | 5840-4507 |
| Mounting Bolt Kit, Str | 9640-4090 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4004 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4004 |
| Plug, Str | 6940-4106 |
| Plug, Str | 6940-4106 |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 |
| Screw | 9640-4065 |
| Seal, Str | 9140-4651 |
| Seal, Str | 9140-4651 |
| Switch, Solenoid | 6640-124 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-125 |
| Thru Bolt | 9640-4132 9640-4136 |
| Thru Bolt | 9640-4132 9640-4136 |