Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPLGRDELCO
6857
PIC141-735
Voltage
24V
Rotation
CW
Teeth
12
4 interchanges54 applications14 components
Note:39MT Rotatable DEH ; w/ IMS & OCP. 43.6 Pinion Gear OD, WET CLUTCH
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PLGR
- Voltage
- 24V
- Rotation
- CW
- Tooth Qty
- 12
- MFR Series
- 39MT EXT ROT
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- I
- Solenoid Position
- 082°
Vehicle applications
Fits 54 configurations
Domestic(7)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Motor Coach Industries(Medium/Heavy Truck) | J4500 | L6 12.8L 12809cc 781cid Detroit Diesel DD13 | 2014–2015 |
| Prevost(Medium/Heavy Truck) | X3 Coach | L6 12.8L 780cid Volvo D13 | 2007–2019 |
| Van Hool(Medium/Heavy Truck) | C2045 | L6 12.8L 12809cc 781cid Detroit Diesel DD13 | 2011–2014 |
| Van Hool(Medium/Heavy Truck) | Commuter Coach CX | L6 12.8L 12809cc 781cid Detroit Diesel DD13 | 2014–2015 |
| Van Hool(Medium/Heavy Truck) | T2100 | L6 12.8L 12809cc 781cid Detroit Diesel DD13 | 2011–2014 |
| Van Hool(Medium/Heavy Truck) | TDX Double Decker Coach | L6 12.8L 12809cc 781cid Detroit Diesel DD13 | 2015–2015 |
| Van Hool(Medium/Heavy Truck) | Tourist Coach TX | L6 12.8L 12809cc 781cid Detroit Diesel DD13 | 2014–2015 |
International(47)
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-1687 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-408 |
| Brush Set, Str | 5440-4043 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1226 |
| Field Coil, Str | 5240-1314 |
| Frame, CE, Str | 5740-211 |
| Frame, DE, Str | 5640-1370 5640-0014 |
| Kit, Starter Parts | 6940-4662 |
| Pinion Repair Kit, Str | 6240-701A |
| Pole Shoe, Str | 5340-114 |
| Shaft Assy, Planetary | 6140-7000A |
| Shift Lever Kit, Str | 6840-121K |
| Switch, Solenoid | 6600-3001 6640-405 |
| Thru Bolt | 9640-4122 |