Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPLGRDELCO
6867
PIC141-702
Voltage
12V
Power
7.2 kW
Rotation
CW
Teeth
11
5 interchanges12 applications11 components
Note:150MT version 141-910
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PLGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 7.2
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- 39MT EXT ROT
- Mounting Config
- C
- Ground
- I
Vehicle applications
Fits 12 configurations
Domestic(12)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mack(Heavy Duty) | CH Series | Mack Engines | 2000–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | CL Series | Mack Engines | 2000–2003 |
| Mack(Heavy Duty) | CT / CTP Series | Mack Engines | 2006–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | CV Series | Mack Engines | 2001–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | CX Series (Vision) | Mack Engines | 2000–2005 |
| Mack(Heavy Duty) | DM / DMM Series | Mack Engines | 2000–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | FCM Series | Mack Dsl.12.0L | 2000–2002 |
| Mack(Heavy Duty) | Granite Series | Mack Engines | 2002–2007 |
| Mack(Medium/Heavy Truck) | LE | 11.9L 728cid | 2000–2002 |
| Mack(Heavy Duty) | MR Series | Mack Engines | 2000–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | RB Series | Mack Engines | 2000–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | RD Series | Mack Engines | 2000–2007 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3413 |
| Bearing, Ball | 5-2804 5-3708 5-5206 |
| Bearing, Needle Roller | 4-2115 4-3730 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-410 |
| Brush Set, Str | 5440-4043 |
| Pinion Repair Kit, Str | 6240-700A |
| SHAFT ASSY, PLANETARY | 6140-7000 6140-7000A |
| Switch, Relay | 6640-435 |
| Switch, Solenoid | 6640-444 6640-445 |
| Thermostat | 6940-4030A |
| Thermostat Kit, Str | 6940-4030 |