Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPLGRDELCO
6910
PIC141-725D
Voltage
12V
Power
7.3 kW
Rotation
CW
Teeth
12
5 interchanges39 applications25 components
Note:Delco #8200287 ; Replaces (According to Delco):Mitsubishi FL0379, MIB970379 , Denso 428000-4451, Delco Remy 19011514, 19011525, 8200082, 8200084 Also See Delco 8200434 with rotateable DEH. See 141-721 for Std. 39 MT w/o IMS & w/o OCP
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PLGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 7.3
- Tooth Qty
- 12
- MFR Series
- 39MT SUPER
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- I
- Solenoid Position
- 082°
Vehicle applications
Fits 39 configurations
Domestic(39)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Dynamax Corp(Motorhome/Recreational Vehicle) | Grand Sport GT | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2004–2010 |
| Dynamax Corp(Motorhome/Recreational Vehicle) | Grand Sport GT Toy Hauler | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2007–2010 |
| Dynamax Corp(Motorhome/Recreational Vehicle) | Grand Sport Ultra | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2007–2010 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Cascadia | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2008–2013 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Century Class | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2001–2011 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2004–2011 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Columbia | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2001–2011 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FL, FLC 112 / 120 | Mercedes MBE4000 | 2001–2003 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FL112 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2002–2004 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FL80 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2003–2003 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FLD 112 / 120 | Mercedes MBE4000 | 2001–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLD112 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2004–2005 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLD120 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2008–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLD120 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2004–2006 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLD120 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2002–2002 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLD120SD | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2006–2011 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLD132 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2007–2007 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | M2 106 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2007–2007 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | M2 106 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2004–2005 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | M2 112 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2013–2013 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | M2 112 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2003–2011 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Sport Chassis | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2009–2011 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Sport Chassis | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2003–2004 |
| Renegade(Motorhome/Recreational Vehicle) | Garage Series | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2003–2012 |
| Renegade(Motorhome/Recreational Vehicle) | Motorhome | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2003–2012 |
| Renegade(Motorhome/Recreational Vehicle) | Sport Deck | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2004–2012 |
| Renegade(Motorhome/Recreational Vehicle) | Toterhome | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2003–2003 |
| Sterling Truck(Medium/Heavy Truck) | A9500 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2007–2010 |
| Sterling Truck(Medium/Heavy Truck) | AT9500 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2003–2008 |
| Sterling Truck(Medium/Heavy Truck) | Car Hauler | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2007–2009 |
| Sterling Truck(Medium/Heavy Truck) | Car Hauler | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2005–2005 |
| Sterling Truck(Medium/Heavy Truck) | L9500 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2003–2010 |
| Sterling Truck(Medium/Heavy Truck) | LT7500 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2006–2006 |
| Sterling Truck(Medium/Heavy Truck) | LT9500 | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2003–2008 |
| Sterling Truck(Medium/Heavy Truck) | SC7000 Cargo | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2006–2006 |
| Western Star(Medium/Heavy Truck) | 4900FA | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2013–2013 |
| Western Star(Medium/Heavy Truck) | 4900FA | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2003–2011 |
| Western Star(Medium/Heavy Truck) | 4900SA | L6 12.8L 12816cc 781cid Mercedes-Benz MBE4000 | 2003–2011 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Mercedes MBE4000 | 2002–2008 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3413 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-015 5540-500A |
| Clutch, Str Drive | 6140-7000C |
| Cover, Str | 6940-4119 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1300B |
| Frame, CE, Str | 5740-212 |
| Frame, DE, Str | 5640-3905 |
| Gear, Planetary | 6940-4120 |
| Gear, Stationary | 5840-4512 |
| Insulator, Str | 9240-4095 9240-4096 9240-4097 |
| Lead, Ground, Str | 6940-4080 |
| Nut | 9500-1483 |
| O-Ring | 9140-4632 9140-4639 9140-4743 |
| Pin, Str | 6940-4713 |
| Pinion Repair Kit, Str | 6240-701A 6240-701 |
| Retainer, Str Drive | 6240-101 |
| Screw | 9640-4073 9640-4698 |
| Shaft, Planetary | 6940-4205 |
| Shift Lever Kit, Str | 6840-121K |
| Spacer, Str | 9740-3103 9740-3105 |
| Switch, Solenoid | 6600-3000 6640-400 |
| Thermostat | 6940-4030A |
| Thermostat Kit, Str | 6940-4030 |
| Thru Bolt | 9640-4122 |
| Washer, Plain | 9740-4058 9740-4124 |