Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPLGRDELCO
6911
PIC141-703D
Voltage
12V
Power
7.3 kW
Rotation
CW
Teeth
11
6 interchanges77 applications25 components
Note:Although Not Verified, It Appears That This Unit Has an 82 Degree Solenoid Position, The 6912 Appears to Be the Same With an 88 Degree Solenoid Position. Freightliner Cat C10/C12/C15 Freightliner Cat C11/C13/C15 Freightliner Acert Freightliner Cummins ISX Freightliner Cummins ISM Freightliner Cummins N14 Freightliner DDC 60 Series International Cummins ISX Volvo Cummins ISX Delco Remy #8200289 Replaces (According to Delco): Mitsubishi IN0976, FL0579, M009T70579, MIB97059, MIB70579FL, 8MJ5439M, MK0077, 009T70077, 8MJ4298AM, VV0977 Denso 428000-4420, 428000-4430, 428000-4440 Prestolite MS2-500, MS2-501, MS2-502, MS2-503, MS2-504, MS2-507, MS2-510, MS2-511, MS2-514 Delco Remy 19011516, 19011518, 19011519, 19011521, 19011530, 8200091
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PLGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 7.3
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- 39MT SUPER
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- I
- Solenoid Position
- 82°
Vehicle applications
Fits 77 configurations
Domestic(77)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Argosy | L6 11.1L 11096cc 677cid | 2000–2003 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Argosy | L6 14.6L 14640cc 893cid Caterpillar C-15 | 2003–2003 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Argosy | L6 10.8L 10834cc 661cid Cummins ISX | 2000–2003 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Argosy | Caterpillar C-15 | 2000–2002 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Argosy | Caterpillar C-12 | 2000–2002 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Business Class M2 | Caterpillar C-13 | 2003–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Business Class M2 | Cummins ISM | 2003–2007 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Century Class | Caterpillar C-10 | 1996–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Century Class | L6 11.1L 11096cc 677cid | 2004–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Century Class | L6 10.8L 10834cc 661cid Cummins ISX | 1999–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Century Class | Caterpillar C-15 | 1999–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Century Class | Caterpillar C-12 | 1996–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Century Class | L6 10.8L 10834cc 661cid Cummins ISM | 1999–2004 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Century Class | L6 11.1L 11096cc 677cid | 1997–2002 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Century Class | L6 14.0L 14013cc 855cid | 1997–2002 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | Caterpillar C-12 | 1996–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | Caterpillar C-10 | 1999–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | Caterpillar C-15 | 1999–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | DD 60 Series | 2003–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | Cummins ISX | 2004–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | Cummins ISM | 2004–2004 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | L6 14.0L 14063cc 858cid | 2003–2003 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | L6 11.1L 11096cc 677cid | 2001–2002 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | L6 10.8L 10834cc 661cid Cummins ISX | 2001–2002 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | L6 10.8L 10834cc 661cid Cummins ISM | 2001–2002 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | L6 14.0L 14013cc 855cid | 2001–2002 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | Cummins ISX | 1999–2000 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | Cummins ISM | 1999–2000 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | Cummins N14 | 1994–2000 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Classic | DD 60 Series | 1994–2000 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Columbia | Caterpillar C-12 | 1999–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Columbia | DD 60 Series | 2002–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Columbia | Cummins ISX | 2004–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Columbia | Caterpillar C-15 | 1999–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Columbia | Cummins ISM | 2004–2004 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Columbia | L6 10.8L 10834cc 661cid Cummins ISX | 2001–2003 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Columbia | L6 10.8L 10834cc 661cid Cummins ISM | 2001–2003 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Columbia | L6 14.0L 14013cc 855cid | 2001–2002 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Columbia | L6 11.1L 11096cc 677cid DD 60 Series | 2001–2001 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Coronado | Caterpillar C-15 | 2003–2008 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | Coronado | DD 60 Series | 2003–2008 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FL, FLC 112 / 120 | Caterpillar C-12 | 1994–2008 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FL, FLC 112 / 120 | Caterpillar C-10 | 1994–2004 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FL, FLC 112 / 120 | Cummins ISM | 2000–2003 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FL, FLC 112 / 120 | DD 60 Series | 1994–2003 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FL, FLC 112 / 120 | Cummins N14 | 1994–2001 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FLD | DD 60 Series | 1993–2008 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FLD 112 / 120 | Caterpillar C-13 | 2001–2008 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FLD 112 / 120 | Caterpillar C-15 | 2001–2008 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FLD 112 / 120 | Cummins N14 | 1993–2008 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FLD 112 / 120 | Caterpillar C-12 | 1993–2008 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FLD 112 / 120 | Caterpillar C-10 | 1994–2004 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FLD 112 / 120 | Cummins ISM | 2001–2003 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | ACL42 / ACL64 Series | Cummins N14 | 1996–2002 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | ACL42 / ACL64 Series | Cummins M11 | 1996–2000 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | ACL42 / ACL64 Series | DD 60 Series | 1996–2000 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | ACL42 / ACL64 Series | Caterpillar | 1994–2000 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VHD Series | Cummins M11 | 2001–2003 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VNL Series | Cummins ISX | 2000–2008 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VNL Series | Cummins M11 | 1996–2004 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VNL Series | DD 60 Series | 1996–2003 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VNL Series | Cummins N14 | 1996–2003 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VNM Series | Cummins N14 | 1997–2003 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VNM Series | DD 60 Series | 1997–2003 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VNM Series | Cummins M11 | 1997–2003 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VT Series | Cummins ISX | 2004–2008 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | WA / WC / WG / WH / WI / WX Series | DD 60 Series | 1996–2003 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | WA / WC / WG / WH / WI / WX Series | Cummins M11 | 1996–2001 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | WA / WC / WG / WH / WI / WX Series | Cummins N14 | 1996–2000 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar C-13 | 2004–2008 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar C-15 | 1997–2008 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar C-12 | 1997–2004 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar C-10 | 1997–2003 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | DD 60 Series | 1994–2003 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins ISM | 1999–2003 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins ISX | 1999–2003 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins N14 | 1994–2003 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3413 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-015 5540-500A |
| Clutch, Str Drive | 6140-7003C |
| Cover, Str | 6940-4119 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1300B |
| Frame, CE, Str | 5740-211 |
| Frame, DE, Str | 5640-0014 5640-3901A |
| Gear, Planetary | 6940-4120 |
| Gear, Stationary | 5840-4512 |
| Insulator, Str | 9240-4095 9240-4096 9240-4097 |
| Lead, Ground, Str | 6940-4080 |
| Nut | 9500-1483 |
| O-Ring | 9140-4632 9140-4639 9140-4743 |
| Pin, Str | 6940-4713 |
| Pinion Repair Kit, Str | 6240-700A 6240-700 |
| Retainer, Str Drive | 6240-101 |
| Screw | 9640-4073 9640-4698 |
| Shaft, Planetary | 6940-4205 |
| Shift Lever Kit, Str | 6840-121K |
| Spacer, Str | 9740-3103 9740-3105 |
| Switch, Solenoid | 6600-3000 6640-400 |
| Thermostat | 6940-4030A |
| Thermostat Kit, Str | 6940-4030 |
| Thru Bolt | 9640-4122 |
| Washer, Plain | 9740-4058 9740-4124 |