Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPLGRDELCO
6914
PIC141-722D
Voltage
12V
Power
7.3 kW
Rotation
CW
Teeth
12
10 interchanges17 applications25 components
Note:Volvo D12 Delco #8200291 Replaces (According to Delco): Mitsubishi VV0279, 20430285, 85103338, M009T70279, 20520903 Prestolite MS2-500, MS2-502, MS2-503, MS2-504, MS2-507, MS2-509, MS2-511 Delco Remy 19011515, 8200186
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PLGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 7.3
- Tooth Qty
- 12
- MFR Series
- 39MT SUPER
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- I
- Solenoid Position
- 37°
Vehicle applications
Fits 17 configurations
Domestic(17)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Renegade(Motorhome/Recreational Vehicle) | Garage Series | 12.1L 740cid Volvo D12 | 2008–2008 |
| Renegade(Motorhome/Recreational Vehicle) | Motorhome | 12.1L 740cid Volvo D12 | 2006–2009 |
| Renegade(Motorhome/Recreational Vehicle) | Sport Deck | 12.1L 740cid Volvo D12 | 2006–2008 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | ACL | 12.1L 740cid Volvo D12 | 1996–2001 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | FE | 12.1L 740cid Volvo D12 | 1996–1996 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VHD | 12.1L 740cid Volvo D12 | 2001–2008 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VN | 12.1L 740cid Volvo D12 | 2004–2004 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VN | 12.1L 740cid Volvo D12 | 1998–1999 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VNL | 12.1L 740cid Volvo D12 | 2000–2009 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | VNM | 12.1L 740cid Volvo D12 | 2000–2009 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | WC | 12.1L 740cid Volvo D12 | 1996–1999 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | WG | 12.1L 740cid Volvo D12 | 1996–2001 |
| Volvo(Medium/Heavy Truck) | WI | 12.1L 740cid Volvo D12 | 1996–1998 |
| White/GMC(Medium/Heavy Truck) | ACL | 12.1L 740cid Volvo D12 | 1994–1995 |
| White/GMC(Medium/Heavy Truck) | WCA | 12.1L 740cid Volvo D12 | 1994–1995 |
| White/GMC(Medium/Heavy Truck) | WG | 12.1L 740cid Volvo D12 | 1994–1995 |
| White/GMC(Medium/Heavy Truck) | WIA | 12.1L 740cid Volvo D12 | 1994–1995 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3413 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-015 5540-500A |
| Clutch, Str Drive | 6140-7003C |
| Cover, Str | 6940-4119 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1300B |
| Frame, CE, Str | 5740-211 |
| Frame, DE, Str | 5640-3907 |
| Gear, Planetary | 6940-4120 |
| Gear, Stationary | 5840-4512 |
| Insulator, Str | 9240-4095 9240-4096 9240-4097 |
| Lead, Ground, Str | 6940-4080 |
| Nut | 9500-1483 |
| O-Ring | 9140-4632 9140-4743 |
| Pin, Str | 6940-4713 |
| Pinion Repair Kit, Str | 6940-1065 |
| Retainer, Str Drive | 6240-101 |
| Screw | 9640-4073 9640-4698 |
| Shaft, Planetary | 6940-4205 |
| Shift Lever Kit, Str | 6840-121K |
| Spacer, Str | 9740-3103 9740-3105 |
| Switch, Solenoid | 6600-3000 6640-400 |
| Thermostat | 6940-4030A |
| Thermostat Kit, Str | 6940-4030 |
| Thru Bolt | 9640-4122 |
| Washer, Plain | 9740-4058 9740-4124 |