Photo coming soon
FORD · Alternator
AlternatorIR/IFFORD
7793
PIC250-239, 250-239A
Voltage
12V
Amperage
75A
Rotation
CW
19 interchanges4 applications51 components
Note:This is a 75A Ford 3G Alternator for the 1997-2003 Ford Escort / Mercury Tracer With the 2.0L Engine (SOHC). This Unit Looks Like the 7751, Except This Unit Has an Unthreaded Top Mounting Ear, and Uses a Later Version Voltage Regulator (6 Second LRC). | This Appears to Be a Later Version of the 7793, Which, According to Visteon, Was Used Only on Cars in the Gulf Coast Area. Visteon Shows This as 95A, Although the 7793 is 75A. The Bill of Material List of This, and the 7793, Appear to Be the Same Otherwise.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- FORD
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 75A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 3G
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 59
- Pulley Code
- 2254
- Plug Code
- 330
- Plug Clock
- 11:00
Vehicle applications
Fits 4 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bobbin, Rotor | 7150-530A |
| Bobbin, Rotor | 7150-530A |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush, Alt | 7350-514 |
| Bushing, Mounting, Alt | 9750-5040 |
| Coil, Rotor | 7150-530 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5227 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5227 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5207 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5207 |
| Harness, Repair, Alt | 9850-5001 9850-5002 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 9250-5111 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 |
| Nut | 9500-1460 9500-1508 |
| Nut | 9500-1508 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Repair, Alt | 9850-5010 |
| Pulley | 7950-2254 |
| Rectifier | 7750-2517 7750-2517A 7750-2518A 7750-2518B 7750-2518 |
| Rectifier | 7750-2518 |
| Regulator & Brush Holder | 8050-514A |
| Regulator & Brush Holder | 8050-514A |
| Regulator, Alt | 8050-514 |
| Regulator, Alt | 8050-514 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retaining Ring, Alt | 9750-5011 |
| Rotor | 7050-2930 |
| Rotor | 7050-2930 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Slip Ring, Rotor | 7150-509 7150-509A 7150-509B |
| Spring, Brush, Alt | 9450-5003 |
| Stator | 7250-6725 |
| Stator | 7250-6725 |
| Test Lead, Alt | 9800-MZ |
| Test Lead, Alt | 9800-MZ |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |