Photo coming soon
DELCO · Alternator
AlternatorIR/EFDELCO
8027
PIC240-849D, 240-888, 240-887, 240-849B, 904-776
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
CW
15 interchanges7 applications135 components
Note:This is Similar to the 7565, With This Unit Adding an "I" Terminal. The 8028 (115A) and 7976 (100A) are Matches to the 8027, But in Lower Amp Versions. This is a 130A "Can Use" Unit for Many of the Lower Amp Units With a 1/4" B+ Stud, a Pin R-Terminal and Either No I-Terminal, or a 10-24 "I"-Terminal. Ignore Terminal(s) Not Needed. 7669 (145A) 1/4" B+ Pin "R" Terminal 10-24 "I" Terminal 6 Avalanche Diodes | This is the Same as the 240-849D, Except This Unit Uses the Later Rotor Shaft and the Larger Rear Bearing. This is a 130A "Can Use" Unit for Many of the Lower Amp Units With a 1/4" B+ Stud, a Pin R-Terminal and Either No I-Terminal, or a 10-24 "I"-Terminal. Ignore Terminal(s) Not Needed. 7669 (145A) 1/4" B+ Pin "R" Terminal 10-24 "I" Terminal 6 Avalanche Diodes The 22SI Unit With Specs Virtually the Same as This 21SI Unit is the 8075 (240-4007C). 22SI Units Have Improved Physical Characteristics Over the 21SI, as Well as the Autostart Trio Feature Not Used in the 21SI. This Should Be Considered if Using the 22SI In Place of the 21SI.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/EF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 21SI
- Pulley Design
- WO/ PULLEY
- Pulley Groove OD
- 0
- Plug Code
- 151
Vehicle applications
Fits 7 configurations
Domestic(7)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Medium/Heavy Truck) | B-600 | L6 5.9L 359cid Cummins 6BT5.9 | 1992–1994 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | B-700 | L6 5.9L 359cid Cummins 6BT5.9 | 1992–1994 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | B-800 | L6 5.9L 359cid Cummins 6BT5.9 | 1995–1998 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | B-800F | L6 5.9L 359cid Cummins 6BT5.9 | 1995–1998 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | CF8000 | L6 5.9L 359cid Cummins 6BT5.9 | 1997–1997 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L8501 | L6 5.9L 359cid Cummins 6BT5.9 | 1997–1998 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | P-800 | L6 5.9L 359cid Cummins 6BT5.9 | 1995–1996 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Needle Roller | 4-2414 |
| Boot, Alt | 9240-4078 |
| Boot, Alt | 9240-4078 |
| Boot, Alt | 9240-4078 |
| Boot, Alt | 9240-4078 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4604 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4604 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4604 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4604 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4604 |
| Brush Set | 7340-205B |
| Brush Set | 7340-205B |
| Brush Set | 7340-205B |
| Brush Set | 7340-205B |
| Brush Set | 7340-205B |
| Brush, Alt | 7340-205 |
| Brush, Alt | 7340-205 |
| Brush, Alt | 7340-205 |
| Brush, Alt | 7340-205 |
| Brush, Alt | 7340-205 |
| Bushing, Mounting, Alt | 9740-4115 |
| Cap, Alt | 9140-4700 9140-4730 |
| Cap, Alt | 9140-4700 9140-4730 |
| Cap, Alt | 9140-4700 9140-4730 |
| Cap, Alt | 9140-4700 9140-4730 |
| Cap, Alt | 9140-4700 9140-4730 |
| Capacitor | 8640-402 |
| Capacitor | 8640-402 |
| Capacitor | 8640-402 |
| Capacitor | 8640-402 |
| Capacitor | 8640-402 |
| Connector, Alt | 9940-4603 9940-4604 |
| Connector, Alt | 9940-4603 9940-4604 |
| Connector, Alt | 9940-4603 9940-4604 |
| Connector, Alt | 9940-4603 9940-4604 |
| Connector, Alt | 9940-4603 9940-4604 |
| Diode Trio | 7740-104 |
| Diode Trio | 7740-104 |
| Diode Trio | 7740-110 |
| Diode Trio | 7740-104 |
| Diode Trio | 7740-110 |
| Fan, Alt | 7840-400 |
| Fan, Alt | 7840-400 |
| Fan, Alt | 7840-400 |
| Fan, Alt | 7840-400 |
| Fan, Alt | 7840-400 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4129 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4129 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4129 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4129 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4129 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4151 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4151 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4151 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4123 |
| Nut | 9500-1116 9500-1302 |
| Nut | 9500-1116 9500-1302 |
| Nut | 9500-1116 9500-1302 |
| Nut | 9500-1116 9500-1302 |
| Nut | 9500-1116 9500-1302 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Pulley | 7940-1507 |
| Rectifier | 7740-1120 |
| Rectifier | 7740-1120 |
| Rectifier | 7740-1115 |
| Rectifier | 7740-1120 |
| Rectifier | 7740-1120 |
| Regulator & Brush Holder | 8082-109 |
| Regulator & Brush Holder | 8082-109 |
| Regulator & Brush Holder | 8082-109 |
| Regulator, Alt | 8040-6250 |
| Regulator, Alt | 8040-6250 |
| Regulator, Alt | 8040-6250 |
| Regulator, Alt | 8040-6253 |
| Regulator, Alt | 8040-6250 |
| Repair Kit, Str | 6940-1019 |
| Repair Kit, Str | 6940-1019 |
| Repair Kit, Str | 6940-1019 |
| Repair Kit, Str | 6940-1019 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4102 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4102 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4102 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4102 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4102 |
| Rotor | 7040-2990A |
| Rotor | 7040-2990A |
| Rotor | 7040-2990 |
| Rotor | 7040-2990A |
| Rotor | 7040-2988 |
| Screw | 9640-4008 9640-4048 9640-4056 9640-4060 9640-4690 9640-4010 |
| Screw | 9640-4008 9640-4048 9640-4056 9640-4060 9640-4689 9640-4010 |
| Screw | 9640-4008 9640-4048 9640-4056 9640-4060 9640-4689 9640-4010 |
| Screw | 9640-4008 9640-4048 9640-4056 9640-4060 9640-4070 9640-4010 |
| Screw | 9640-4008 9640-4048 9640-4056 9640-4060 9640-4690 9640-4010 |
| Shield, Alt | 8440-4106 |
| Shield, Alt | 8440-4106 |
| Stator | 7240-6156 7240-6158 |
| Stator | 7240-6156 |
| Stator | 7240-6156 |
| Stator | 7240-6155 |
| Stator | 7240-6156 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4633 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4633 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4632 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4632 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4632 |
| Terminal Kit, I, Alt | 9640-4645 |
| Terminal Kit, I, Alt | 9640-4645 |
| Terminal Kit, I, Alt | 9640-4645 |
| Terminal Kit, I, Alt | 9640-4645 |
| Terminal Kit, Relay, Alt | 9640-4634 |
| Terminal Kit, Relay, Alt | 9640-4634 |
| Terminal Kit, Relay, Alt | 9640-4634 |
| Test Lead, Alt | 9800-1W |
| Thru Bolt | 9640-4109 |
| Thru Bolt | 9640-4109 |
| Thru Bolt | 9640-4109 |
| Thru Bolt | 9640-4109 |
| Thru Bolt | 9640-4109 |
| Washer, Lock | 9700-1510 |
| Washer, Lock | 9700-1510 |
| Washer, Plain | 9740-4050 |
| Washer, Plain | 9740-4050 |
| Washer, Plain | 9740-4050 |
| Washer, Plain | 9740-4050 |
| Washer, Plain | 9740-4050 |