Photo coming soon
DELCO · Alternator
AlternatorIR/EFDELCO
8073
PIC240-4007B
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
CW
5 interchanges1 applications29 components
Note:Higher Amp Units With the Same Terminals: 8076 (145A) 1/4" B+ 10-24 ôRö Terminal 10-24 ôIö Terminal 6 Avalanche Diodes The 21SI Unit With Specs Virtually the Same as This 22SI Unit is the 8026 (240-849C). 22SI Units Have Improved Physical Characteristics Over the 21SI, as Well as the Autostart Trio Feature Not Used in the 21SI. This Should Be Considered if Using the 21SI In Place of the 22SI.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/EF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 22SI
- Pulley Design
- WO/ PULLEY
- Pulley Groove OD
- 0
- Plug Code
- 151
Vehicle applications
Fits 1 configuration
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Needle Roller | 4-2414 |
| Boot, Alt | 9240-4078 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4645 |
| Brush Set | 7340-230B |
| Cap, Alt | 9140-4700 |
| Connector, Alt | 9940-4603 |
| Diode Trio | 7740-110 |
| Fan, Alt | 7840-400A |
| Frame, DE, Alt | 7640-4165 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4152 |
| Insulator, Alt | 9240-4081 |
| Nut | 9500-1116 9500-1155 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Rectifier | 7740-1120 |
| Regulator, Alt | 8040-6250 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4102 |
| Rotor | 7040-2998 |
| Screw | 9640-4008 9640-4046 9640-4048 9640-4060 9640-4070 9640-4010 |
| Stator | 7240-6156 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4633 |
| Terminal Kit, Relay, Alt | 9640-4634 |
| Terminal, Relay, Alt | 9640-4619 |
| Test Lead, Alt | 9800-1W |
| Thru Bolt | 9640-4105A |
| Washer, Insulating | 9240-4010 |
| Washer, Lock | 9700-1510 |
| Washer, Plain | 9740-4050 |
| Washer, Sealing | 9240-4704 |