Photo coming soon
FORD · Alternator
AlternatorIR/IFFORD
8258
PIC250-237
Voltage
12V
Amperage
95A
Rotation
CW
11 interchanges2 applications28 components
Note:This Unit Looks Just Like the 7750, Except With a Battery Extension Terminal Off the Rear Housing at 5:00. This Unit Uses the Same Voltage Regulator as the 7750. The 7794 is the Same as This Unit, Except the Battery Terminal Extension Differs Slightly (May Still Work), and the 7794 Uses a Different Voltage Regulator.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- FORD
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 95A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 3G
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 54
- Pulley Code
- 2254A
- Plug Code
- 330
- Plug Clock
- 3:00
Vehicle applications
Fits 2 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bobbin, Rotor | 7150-530A |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Cap, Alt | 8450-5009 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Diode, Neg | ADBO-004 ADBO-005 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5213 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5206 |
| Harness, Repair, Alt | 9850-5001 9850-5002 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 9250-5111 |
| Nut | 9500-1460 9500-1508 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Repair, Alt | 9850-5010 |
| Pulley | 7950-2254A |
| Rectifier | 7750-2517 7750-2517A 7750-2518A 7750-2518B 7750-2518 |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator, Alt | 8050-510HD 8050-510 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Rotor | 7050-2930 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Stator | 7250-6725 |
| Terminal, Battery, Alt | 9650-5622 |
| Test Lead, Alt | 9800-MWII |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |