Photo coming soon
FORD · Alternator
AlternatorIR/IFFORD
8261
PIC250-416, 250-416A
Voltage
12V
Amperage
110A
Rotation
CW
16 interchanges1 applications31 components
Note:This is an Ford 6G Alternator for the 2000-On Ford Focus (Non-Zetec Models). This Alternator Uses 3 Point Tangential Mount. The Only Difference in the Two OEM Numbers is That the Rotor and Stator Changed in the Later Version, But the Output Rating Remains the Same. Both Units Use the Same Pulley.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- FORD
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 110A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 6G
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 54
- Pulley Code
- 2254A
- Plug Code
- 337
- Plug Clock
- 3:00
Vehicle applications
Fits 1 configuration
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2711 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2711 5-4700 |
| Brush, Alt | 7350-517 |
| Brush, Alt | 7350-517 |
| Cover, Alt | 8450-5010 |
| Cover, Alt | 8450-5010 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5230 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5230 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5215 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5215 |
| Insulator, Alt | 9250-5101 |
| Plug Code | 9801-337 |
| Plug Code | 9801-337 |
| Pulley | 7950-2254A |
| Pulley | 7950-2254A |
| Rectifier | 7750-2527 |
| Regulator & Brush Holder | 8050-522A |
| Regulator & Brush Holder | 8050-522A |
| Repair Kit, Str | 6950-1056 |
| Repair Kit, Str | 6950-1056 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Rotor | 7050-2935 |
| Rotor | 7050-2935 |
| Screw | 9650-5013 9650-5014 |
| Slip Ring, Rotor | 7150-514 |
| Stator & Rectifier Assy | 7250-6732 |
| Test Lead, Alt | 9800-MWII |
| Test Lead, Alt | 9800-MWII |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Tolerance Ring | 8550-500 |
| Tolerance Ring | 8550-500 |