Photo coming soon
FORD · Alternator
AlternatorIR/IFFORD
8315
PIC250-293
Voltage
12V
Amperage
135A
Rotation
CW
12 interchanges2 applications19 components
Note:This Is the Same as the Earlier Used 7795 Except Using a PCM Controlled Regulator.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- FORD
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 135A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 6G
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 54
- Pulley Code
- 2254A
- Plug Code
- 337
- Plug Clock
- 10:00
Vehicle applications
Fits 2 configurations
Domestic(2)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Car) | Crown Victoria | V8 4.6L 281cid | 2003–2005 |
| Lincoln(Car) | Town Car | V8 4.6L 281cid | 2003–2005 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2711 5-4700 |
| Brush, Alt | 7350-517 |
| Cover, Alt | 8450-5010 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5229 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5214 |
| Nut | 9500-1460 9500-1508 |
| Plug Code | 9801-337 |
| Pulley | 7950-2254A |
| Rectifier | 7750-2528 |
| Regulator & Brush Holder | 8050-522A |
| Repair Kit, Str | 6950-1056 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Rotor | 7050-2936 |
| Screw | 9650-5013 9650-5014 |
| Stator | 7250-6711 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9650-5621K |
| Test Lead, Alt | 9800-MWII |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Tolerance Ring | 8550-500 |