Photo coming soon
FORD · Alternator
AlternatorIR/IFFORD
8437
PIC250-259A, 250-259
Voltage
12V
Amperage
135A
Rotation
CW
11 interchanges1 applications10 components
Note:This is a 6G Alternator for the 2005-On Ford Mustang With the 4.0L Engine. This Unit is a Sideways Mount, Using a 6-Groove Conv. Pulley, a B+ Extension Out the Side at 5:00, and the Plug on the Side at 3:00.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- FORD
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 135A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 6G
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 54.0
- Pulley Code
- 2254A
- Plug Code
- 337
- Plug Clock
- 3:00
Vehicle applications
Fits 1 configuration
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2711 5-4700 |
| Brush, Alt | 7350-517 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5214 |
| Harness, Repair, Alt | 9850-5013 |
| Plug Code | 9801-337 |
| Pulley | 7950-2254A |
| Rectifier | 7750-2528A |
| Regulator & Brush Holder | 8050-522A |
| Spring, Brush, Alt | 9450-5004 |
| Test Lead, Alt | 9800-MWII |