Photo coming soon
DELCO · Alternator
AlternatorIR/IFDELCO
8761
PIC240-6530, 240-912
Voltage
24V
Amperage
100A
Rotation
CW
7 interchanges4 applications18 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 24V
- Amperage
- 100A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 28SI
- Pulley Design
- WO/ PULLEY
- Pulley Groove OD
- 93
- Plug Code
- 157
- Plug Clock
- 4:00
- Plug Orientation
- REAR
Vehicle applications
Fits 4 configurations
International(4)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mercedes Heavy Duty(Europe Medium/Heavy Truck) | Actros Series 10677ccm OM470.906 | 2012–2015 | |
| Mercedes Heavy Duty(Europe Medium/Heavy Truck) | Actros Series 12809ccm OM471.900 | 2011–2015 | |
| Mercedes Heavy Duty(Europe Medium/Heavy Truck) | Actros Series 12809ccm OM471.909 | 2011–2015 | |
| Mercedes Heavy Duty(Europe Medium/Heavy Truck) | Actros Series 15610ccm OM473.900 | 2013–2015 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Ball | 5-3500 5-6200 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4618 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4618 |
| Brush Holder, Alt | 7440-4618A |
| Brush, Alt | 7340-219 7340-220 |
| Cap, Alt | 9140-4725 |
| Frame Assy, Rectifier, Alt | 7740-1223 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4221A |
| Kit, Alternator Parts | 9640-4708 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Rectifier, Pos | 7740-1223A |
| Regulator | 8040-6187 |
| Regulator | 8040-6187 |
| Stator | 7240-125 |
| Stator | 7240-125 |
| Washer, Insulating | 9700-1006 |